Autoritățile de la Chișinău pregătesc un plan de ajutor pentru regimul separatist de la Tiraspol? Maia Sandu în ședință cu Dorin Recean, Igor Grosu și Oleg Serebrian
Criza energetică, care ne paște în noul an, a determinat întrunirea în ședință a celor de la putere. Astfel, președintele R. Moldova, Maia Sandu, i-a chemat în ședință pe prim-ministrul Dorin Recean, președintele Parlamentului Igor Grosu și vicepremierul Oleg Serebrian.
„După ce cu doi ani în urmă Gazprom a încetat să-și îndeplinească obligațiile contractuale în raport cu consumatorii de pe malul drept, acum a anunțat că va înceta să furnizeze gaze și pe malul stâng.
Pe malul drept suntem asigurați cu gaze naturale pentru sezonul de încălzire și întreprindem toate măsurile pentru asigurarea furnizării neîntrerupte a energiei electrice. Pentru malul stâng, Guvernul, împreună cu partenerii de dezvoltare, a pregătit un plan pentru acordarea ajutorului umanitar cetățenilor noștri de acolo”, se menționează într-un mesaj al Maiei Sandu.
Potrivit șefului statului, Kremlinul folosește din nou șantajul energetic în încercarea de a destabiliza situația, de a influența alegerile parlamentare din 2025 și de a ne submina parcursul european.
„În astfel de momente, e important să rămânem uniți, solidari și să avem încredere în Moldova și în oamenii ei. Și să folosim rațional energia”, este îndemnul Maiei Sandu.
Amintim, că de la 1 ianuarie concernul rus Gazprom a anunțat că va întrerupe livrarea gazelor naturale către R. Moldova.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.
Deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, cere explicații privind amânarea construcției Spitalului Regional Bălți: Sănătatea nu trebuie să devină victima calculelor politice
Declarațiile ministrului Sănătății privind renunțarea, fie și temporară, la construcția noului Spital Regional Bălți sunt o veste extrem de îngrijorătoare pentru sute de mii de oameni din nordul Republicii Moldova. Cu această reacție a venit deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, într-o postare publicată pe rețelele de socializare.
Ceban acuză PAS că „ia la poantă” angajații Primăriei, ca să depună mărturii despre el. Partidul: Tot vede conspirații
Ion Ceban acuză reprezentanți ai PAS că „iau la poantă” angajații Primăriei. Potrivit lui, aceștia ar fi intimidați, ca să depună declarații împotriva edilului.