Un microbuz în care se afla o familie cu șapte copii din R.Moldova s-a răsturnat în Vrancea

Un microbuz, în care se afla o familie de moldoveni, s-a răsturnat în această seară la ieşire din Adjudu Vechi spre Homocea, județul Vrancea.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 9 ianuarie 2024, 07:05
IGSU Vrancea

În microbuzul care se îndrepta spre Republica Moldova călătorea o familie formată din doi adulţi şi şapte copii, cu vârste între un an şi jumătate şi 14 ani, cetăţeni din Republica Moldova.

În urma accidentului, 9 persoane au avut de suferit. 8 dintre victime au fost transportate la spital, iar tatăl, conducătorul auto a refuzat spitalizarea.

Potrivit informațiilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vrancea, a fost activat Planul roşu de intervenţie.

"La faţa locului au fost alocate de urgenţă o autospecială de stingere, patru ambulanţe SMURD, un echipaj de descarcerare, un punct medical avansat şi trei ambulanţe SAJ", a precizat ISU Vrancea, citează Agerpres.