(VIDEO) Ceban: „Chișinăul trebuie să aibă poliție comunitară”

Primarul general Ion Ceban susțin că la fel ca și în capitalele europene, Chișinăul trebuie să aibă poliție comunitară. Declarația a fost făcută în cadrul ședinței operative a serviciilor primăriei, în contextul actelor de vandfalism înregistrate în ultima perioadă în oraș.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 12 mai 2025, 16:06
(VIDEO) Ceban: „Chișinăul trebuie să aibă poliție comunitară”

„Chișinăul trebuie să aibă poliție comunitară. Nu să umblăm din urma cuiva și să căutăm vinovatul. Nu stă specialistul de la Spații Verzi să prindă hoții, să prindă răufăcătorii. Nu stă cel de la Autosalubritate, că el are de soluționat probleme legate de evacuarea deșeurilor. Îmi pare foarte rău că, deși avem o relație extraordinară cu polițiștii de rând, sunt niște șefi cu carnețele galbene care nu le permit să intervină, deși știu foarte bine ce se întâmplă. Inclusiv situația cu drogurile care se vând în jurul școlilor, dar și multe alte aspecte, doar că se fac că nu văd, pentru că unii fac bani mulți pe subiectul dat, calicind generații întregi de copii. Nemaivorbind de ce se întâmplă în curțile blocurilor de locuit. Asta nu este de nivelul unui carabinier sau al unui funcționar din poliție”, a declarat Ceban.

Ceban și-a manifestat aprecierea pentru polițiștii de rând care își îndeplinesc activitatea onest, dar concluzionează că Chișinăul, ca și multe alte localități, trebuie să aibă poliție comunitară.

„Vom munci în această direcție în continuare. Iar acest lucru poate fi decis numai în Parlament”, a mai spus acesta.