(VIDEO) Consilier PAS, dat pe mâna poliției de pretorul sectorului Centru, după ce a dat jos teracota din pasajele subterane
Pretura Centru a sesizat poliţia după ce consilierul municipal Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Ion Melnic a dat jos teracota de pe peretele trecerii subterane de pe strada Ciuflea din Capitală. Despre acest lucru a anunțat marți, 13 mai curent, pretorul sectorului, Vlad Hîncu, într-o înregistrare video publicată pe pagina de Facebook.
Hîncu speră că organele de drept își vor îndeplini atribuțiile, iar în cazul vandalizărilor va exista o finalitate.
„Sunt la subterana de la intersecția străzilor Ciuflea și Ștefan cel Mare. Recent am văzut un video publicat cu mare mândrie și fast de un consilier municipal, un ales local al partidului PAS. Chiar nu-mi venea a crede că un ales local poate să vandalizeze bunul public, care este achitat din banii noştri, cei care locuim aici, în municipiul Chişinău.Am aici două plângeri, care astăzi vor fi înregistrate, una este pentru Procuratura municipiului Chişinău, oficiul Centru, și alta pentru direcţia Poliţia municipiului Chişinău, ambele vor fi depuse astăzi și articolul, temeiul pentru care noi le depunem, este anume vandalizarea bunului public. Este vorba despre subterana aceasta, subterana din strada Ismail cu Ştefan cel Mare, subterana de pe strada Gagarin, subterana de la Gara de Sud și presupunem că sunt încă multe alte bunuri care sunt vandalizate de așa-numiții consilieri PAS”, a declarat Hîncu.„
Doi polițiști, răniți grav în urma unui accident, la Sîngerei
Doi polițiști de patrulare, care activau pe traseul R 6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei, au fost loviți violent de un Volkswagen, condus de un bărbat.
Avocat din Chișinău, cercetat de CNA pentru trafic de influență. Ar fi pretins 10.000 de euro pentru eliberarea unui deținut
Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, au efectuat astăzi acțiuni de urmărire penală într-un dosar de trafic de influență.
Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova
Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.