Șefa statului despre demisia lui Nicu Popescu: Este firesc ca oamenii să plece
Șefa statului. Maia Sandu, a declarat că apreciază munca făcut de fostul ministru de Externe, Nicu Popescu, în calea europeană a țării noastre. Precizarea a fost făcută la o emisiune de la Moldova 1, scrie Realitatea.MD.
„Este firesc ca oamenii să plece. Este firesc oamenii să treacă dintr-o funcție în alta. Domnul Popescu a explicat public de ce a trebuit să facă acest pas. Domnul Popescu a avut o contribuție extraordinară într-un 1,5 ani la procesele pe care le-am realizat pe parcursul europeană și nu doar. Domnul Popescu va continua să ne ajute indiferent de locul unde va fi în următoarele luni sau în următorii ani. Asta este viața. Oamenii contribuie fiecare cât poate”, a declarat șefa statului.
Amintim că, Maia Sandu i-a oferit lui Nicu Popescu Ordinul Republicii – cea mai înaltă distincție în stat la sfârșit de mandat.
Nicu Popescu și-a anunțat demisia în dimineața de 24 ianuarie 2024. Acesta a fost numit în funcția de ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene în august 2021, în Guvernul condus de Natalia Gavrilița.
(VIDEO) Scandal în Parlament: Costiuc și Carp și-au dorit unul altuia pușcărie. „Musca se învârte în jurul unei cușme”
Lilian Carp și Vasile Costiuc au făcut un schimb acid de replici în Parlament și, într-un final, și-au dorit unul celuilalt răspundere penală pentru presupuse ilegalități. Totul a început cu întrebarea adresată de Costiuc referitor la un dosar mai vechi, în care este vizat.
Ion Ceban propune organizarea unui referendum privind reforma administrației publice locale. Proiectul a fost depus în Parlament
Lideru (MAN), Ion Ceban, a depus în Parlament un proiect de hotărâre privind organizarea unui referendum republican consultativ pe tema reformei administrației publice locale. Potrivit inițiativei legislative, referendumul ar urma să aibă loc la 27 septembrie 2026.
(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară
Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.