Șefa statului despre demisia lui Nicu Popescu: Este firesc ca oamenii să plece

Șefa statului. Maia Sandu, a declarat că apreciază munca făcut de fostul ministru de Externe, Nicu Popescu, în calea europeană a țării noastre. Precizarea a fost făcută la o emisiune de la Moldova 1, scrie Realitatea.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 9 februarie 2024, 07:52
MS

„Este firesc ca oamenii să plece. Este firesc oamenii să treacă dintr-o funcție în alta. Domnul Popescu a explicat public de ce a trebuit să facă acest pas. Domnul Popescu a avut o contribuție extraordinară într-un 1,5 ani la procesele pe care le-am realizat pe parcursul europeană și nu doar. Domnul Popescu va continua să ne ajute indiferent de locul unde va fi în următoarele luni sau în următorii ani. Asta este viața. Oamenii contribuie fiecare cât poate”, a declarat șefa statului.

Amintim că, Maia Sandu i-a oferit lui Nicu Popescu Ordinul Republicii – cea mai înaltă distincție în stat la sfârșit de mandat.

Nicu Popescu și-a anunțat demisia în dimineața de 24 ianuarie 2024. Acesta a fost numit în funcția de ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene în august 2021, în Guvernul condus de Natalia Gavrilița.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.