Detalii: Plahotniuc a zburat de cel puțin 4 ori la Moscova și a stat acolo aproape 2 săptămâni
Oligarhul moldovean Vladimir Plahotniuc, reținut de autoritățile elene acum mai bine de o săptămână, a efectuat în ultimul an cel puțin patru zboruri din Dubai spre Moscova, potrivit bazelor de date privind zborurile în și din Rusia.
În total, el a petrecut în capitala Rusiei aproape două săptămâni. Anterior, publicația The Insider relata că, în timpul acestor vizite, Plahotniuc s-ar fi întâlnit cu Dmitri Kozak, adjunctul șefului administrației președintelui Federației Ruse, transmite IPN.
Conform datelor despre zboruri, prima deplasare a lui Vladimir Plahotniuc la Moscova din Dubai a avut loc în vara anului 2024. Pe 4 iunie (2024), la ora 8:45, el s-a îmbarcat în aeronava Boeing 777-300ER a cursei EK133 operată de Fly Emirates. Zborul a durat aproximativ cinci ore, iar în aceeași după-amiază a traversat liber frontiera Federației Ruse folosind un pașaport rusesc fals pe numele Taushanov Mihail Ilchev.
Pe 8 iunie (2024), dimineața, Plahotniuc s-a întors în Dubai cu aceeași companie aeriană. Aproape o lună mai târziu, pe 11 iulie, folosind un pașaport bulgar fals, el a revenit la Moscova, unde a petrecut trei zile.
Astfel, utilizând pașapoarte false rusești și bulgare, fostul lider al Partidului Democrat a călătorit la Moscova și în lunile martie și aprilie ale acestui an.
Potrivit calculelor IPN, în total, Vladimir Plahotniuc a stat în capitala Rusiei aproape două săptămâni. Cea mai scurtă vizită a durat mai puțin de 24 de ore: pe 26 aprilie (2025), la ora 6:40 dimineața, a aterizat pe aeroportul Domodedovo, iar la 23:10 în aceeași zi a decolat înapoi spre Dubai.
De asemenea, datele despre zborurile sale arată că, în octombrie 2024, el a efectuat două călătorii din Atena la Abu Dhabi, folosind pașaportul său bulgar.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.