„Securitatea bancară” continuă să facă victime în R.Moldova. Escrocii l-au lăsat fără aproximativ 200 mii de lei pe un chișinăuian în doar două zile
Un bărbat a rămas fără câteva zeci de mii de lei, după ce a căzut în plasa escrocilor care au pus pe roate schema de escrocherie cu „securitatea” bancară. Bărbatul din capitală s-a adresat după ajutor la poliție, în amiaza zilei de ieri, susțin sursele PulsMedia.MD.
Potrivit surselor, victima ar fi un bărbat în vârstă de 65 de ani, din sectorul Botanica al capitalei. Acesta le-ar fi declarat polițiștilor, că acum două zile ar fi fost sunat de mai multe ori, de pe trei numere diferite de către o vorbitoare de limba rusă care s-ar fi prezentat ca fiind din cadrul „securității bancare” a Moldinkombank.
Femeia l-ar fi dus în eroare pe bărbat de la care a obținut datele cardurilor bancare, iar ulterior au sustras de pe ele în mai multe tranșe, bani în sumă de 199 724 lei.
Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili identitatea făptașilor.
(VIDEO) Peste 20 de percheziții într-un dosar de spălare de bani de 13,5 milioane de lei
Ofițerii de investigații din cadrul INI, în comun cu procurorii PCCOCS, au deconspirat o schemă de spălare de bani de aproximativ 13,5 milioane lei, care ar proveni din evaziune fiscală și contrabandă cu mărfuri spre comercializare.
Doi polițiști, răniți grav în urma unui accident, la Sîngerei
Doi polițiști de patrulare, care activau pe traseul R 6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei, au fost loviți violent de un Volkswagen, condus de un bărbat.
Avocat din Chișinău, cercetat de CNA pentru trafic de influență. Ar fi pretins 10.000 de euro pentru eliberarea unui deținut
Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, au efectuat astăzi acțiuni de urmărire penală într-un dosar de trafic de influență.