Cetățean al R.Moldova, prins la volanul unui automobil furat din Germania, la Vama Albița
Un automobil furat din Germania a fost găsit sâmbătă, 5 octombrie curent, în punctul de trecere a frontierei Albița. La efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei s-a prezentat un bărbat cu cetățenie Moldova/România.
„În data de 05 octombrie, în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa – I.T.P.F. Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, un bărbat cu cetățenie română și Republica Moldova, în vârstă de 48 de ani, care transporta, cu ajutorul unei platforme, un autoturism.Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului transportat, colegii noștri au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că acesta figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autoritățile din Germania”, transmite Poliția de Frontieră Română.
Bărbatul a declarat că polițiștilor de frontieră că, la rugămintea unui conațional, a preluat autoturismul și a mai adăugat că nu are cunoștință despre faptul că autoturismul este furat sau implicat în vreun litigiu.
„Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârşirea infracţiunii de furt, iar autoturismul, în valoare de 70.000 de lei, a fost indisponibilizat în vederea continuării cercetărilor”, mai comunică sursa citată.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.