Atenție la produsele alimentare în vreme de caniculă
Pe timp de caniculă, gătitul în aer liber crește semnificativ riscul toxiinfecțiilor alimentare, în special dacă produsele alimentare sunt păstrate și preparate în condiții necorespunzătoare. În acest context, specialiștii în domeniul siguranței alimentelor atenționează moldovenii despre riscurile la care se pot expune, dacă nu sunt precauți la ce produse pun în coșul de picnic, dar și dacă nu le păstrează în condiții optime.
Potrivit ANSA, alimentele perisabile păstrate necorespunzător se pot contamina ușor cu bacterii periculoase, cum ar fi Salmonella, E.coli sau Listeria, care pot provoca toxiinfecții alimentare grave. În special carnea crudă, lactatele, ouăle și preparatele deja gătite sunt sensibile la variațiile de temperatură, scrie NordInfo.MD.
Totodată, specialiștii recomandă transportarea alimentelor în lăzi frigorifice cu gheață sau pachete de gel congelat, astfel încât temperatura din interior să nu depășească 4°C. Este indicat ca alimentele reci și băuturile să fie păstrate separat, pentru a reduce riscul de contaminare cauzat de deschiderea frecventă a recipientelor.
„Spălați fructele și legumele proaspete sub jet de apă înainte de a le introduce în lada frigorifică – inclusiv cele cu coaja neconsumabilă. Uscați fructele și legumele cu un prosop curat sau cu un șervețel de hârtie. Înainte să pregătiți masa pentru picnic spălați bine mâinile în aer liber: dacă nu aveți acces la apă curentă, utilizați un ulcior cu apă, niște săpun și prosoape de hârtie sau umede, de unică folosință. Păstrați toate suprafețele, tacâmurile și platourile curate atunci când pregătiți mâncarea”, precizează ANSA.
Mai mult, în cazul unui grătar în aer liber, ANSA recomandă procurarea cărnii doar din locuri autorizate, păstrarea acesteia la rece până la momentul preparării și utilizarea unor platouri și ustensile diferite pentru produsele crude și cele gătite. Marinada folosită pentru carnea crudă nu trebuie reutilizată pentru produsele preparate.
„Păstrați fierbinți alimentele gătite la grătar. Acestea pot fi păstrate fierbinți până când sunt servite, deplasându-le pe partea laterală a grătarului, departe de cărbuni. Acest lucru le menține temperatura necesară și previne supragătirea. Nu refolosiți tacâmurile sau ustensilele pentru gătit atunci când mergeți la picnic. Folosirea aceluiași platou sau ustensilă în care s-a păstrat anterior carnea crudă permite bacteriilor din sucurile alimentelor crude să se răspândească în cele gătite. Să aveți platouri și ustensile separate curate”, recomandă ANSA.
Amintim că păstrarea alimentele la temperaturi adecvate, în interior și în exterior, previne creșterea bacteriilor care pot provoca toxiinfecții alimentare.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.