A murit la spital, după ce a căzut de la înălțime pe teritoriul unei companii din Chișinău

Un bărbat a murit la spital, după ce a căzut de la înălțime. Cazul a avut loc în după-amiaz zilei de ieri, în jurul orei 15:05, pe teritoriul companiei Romstal, de pe strada Calea Orheiului din municipiul Chișinău, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
sâmbătă, 16 august 2025, 12:01
Ambulanța

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 59 de ani, angajat al companiei SVS Service. În circumstanțe încă nestabilite de anchetă, bărbatul s-ar fi prăbușit în gol de pe o scară cu o înălțime de aproximativ 5 metri.

În urma impactului cu solul, bărbatul s-a ales cu multiple traumatisme și a fost transportat de urgență al spital, în stare conștientă.

Medicii au încercat să-i salveze viața, însă din nefericire acesta a decedat câteva ore mai târziu pe patul de spital.

Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.