Proprietarul unui lac s-a pornit să-l salveze pe un pescar cu o barcă spartă, la Rîșcani

Trei persoane au scăpat ca prin urechile acului fiind la un pas de a se îneca, dar au fost salvate de către angajații IGSU. Incidentul a avut loc în această dimineață, în jurul orei 09:28, la un iaz din localitatea Braniște, din raionul Rîșcani.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 5 februarie 2024, 14:28
igsu

Potrivit unui comunicat al IGSU, un pescar s-a prăbușit sub gheața subțire a lacului, iar de la mal acesta a fost observat de proprietarul iazului, care împreună cu un coleg au intervenit cu o barcă în ajutorul persoanei prăbușite. 

„În timpul deplasării în ajutorul pescarului, aceștia au observat că barca se scufunda sub apă, din cauza unor fisuri, iar persoanele riscau să se înece. În scurt timp, au intervenit salvatorii IGSU care au scos de sub gheață sinistratul, un bărbat în vârstă de 69 de ani, care se afla la circa 30 metri de la mal. Acesta în stare stabilă a fost preluat de medici și transportat la spitalul raional”, se arată în comunicat.

Totodată, angajații Inspectoratului, cu ajutorul echipamentului specializat au tractat la mal barca afectată în care se aflau cei doi bărbați în vârstă de 55 și 24 de ani..