Un copil s-a înecat într-un lac din Chișinău, după ce ar fi cedat gheața. Amicul lui s-a salvat și a fugit acasă

Doi copii au găzut în apa unui lac, după ce s-au jucat pe gheața subțire. Unul dintre ei s-a salvat, iar cel de-al doilea s-a înecat. Tragedia a avut loc ieri-seara în parcul La Izvor, din sectorul Buiucani al capitalei.

publicat de Vadim Ungureanu
sâmbătă, 27 ianuarie 2024, 11:32
La Izvor

Este vorba despre doi copii de 12 și respectiv 14 ani. Aceștia au plecat la joacă în parcul La Izvor, după care au intrat pe lacul înghețat, iar la un moment, gheața a cedat și copii s-au prăbușit. 

Copilul în vârstă de 12 ani a reușit să iasă la suprafață și a plecat acasă, iar băiatul de 14 ani nu a mai putut. 

Cadavrul acestuia a fost găsit în această dimineață la o distanță de aproximativ 20 de metri de la mal. .