(VIDEO) Poliția Națională face bilanțul acțiunilor în dosarul în care sunt vizați oamenii oligarhului fugar Ilan Șor. 115 percheziții și 3 lideri raionali reținuți
În perioada 8-10 octombrie 2024, ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu Procuratura Anticorupție, au efectuat 115 percheziții la liderii raionali, președinți de sector și activiști în cadrul unei cauze penale privind finanțarea ilegală a partidelor politice, a grupurilor de inițiativă, a concurenților electorali, spălare de bani, coruperea electorală și crearea unei organizației criminală.
În urma efectuării unui spectru larg de măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală, oamenii legii au stabilit că destinatarii surselor bănești sunt membrii organizațiilor teritoriale primare ale unor partide politice din țară, remunerați lunar din surse tenebre pentru activitățile prestate în contextul viitoarelor alegeri prezidențiale, inclusiv în scopul determinării alegătorilor să își exercite sau să nu își exercite drepturile electorale în cadrul alegerilor și Referendumului Republican și pentru participarea la mitinguri, flash-moburi și acțiuni de protest.
În cadrul măsurilor speciale de investigație, au fost documentate mai multe persoane care efectuează transferuri de ruble prin diferite platforme financiare, după care le achită activiștilor doar jumătate din suma care le-a fost transferată prin intermediu aplicației PSB, iar restul banilor le repartizau președinților oficiilor teritoriale pentru ajutorul acordat.
În rezultatul perchezițiilor efectuate, oamenii legii au depistat și ridicat:
- telefoane mobile, în care a fost descărcată și gestionată aplicația mobilă „PSB” prin intermediul căreia membrii organizației criminale conduse de condamnatul Ilan Șor primeau transferuri bănești în scopul exercitării sau al neexercitării unor drepturi electorale în cadrul alegerilor și Referendumului Republican, precum și pentru executarea anumitor indicații executate;
- mai multe mijloace bănești, inclusiv lei, ruble, euro, dolari și lire sterline;
- carduri bancare ,,MIR” pe diferite persoane, carduri bancare PYYPL, carduri Sberbank;
- pliante și vestimentație electorală, fără acte de provenineță;
- telefoane, tablete, notebook-uri;
- 18 cartuse de la AK calibrul 7.62;
- cartuse de calibru 12;
- înscrisuri de ciornă relevante pentru cauza penală.
Totodată, urmare a perchezițiilor efectuate, polițiștii au reținut 3 lideri teritoriali pe un termen de 72 ore.
Organul de urmărire penală va continua să efectueze acțiuni de urmărire penală pentru stabilirea tuturor împrejurărilor cauzei, în vederea adoptării unei hotărâri în condițiile legii, despre care publicul va fi informat.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu
Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.
UPDATE // (VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.