Denis Sitari numit de Guvern șef-adjunct la ANRCETI

Denis Sîtari este noul șef-adjunct al Agenției Naționale pentru Reglementare în Comunicaţii Electronice şi Tehnologia Informaţiei (ANRCETI). Acesta a fost numit în funcție la 5 februarie curent, în cadrul ședinței Cabinetului de miniștri

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 5 februarie 2025, 11:18
Agenției Naționale pentru Reglementare în Comunicaţii Electronice şi Tehnologia Informaţiei

Sitar preia funcția pentru o perioadă de cinci ani, începând cu 6 februarie, după ce mandatul fostului șef-adjunct, Marian Pocaznoi, a expirat.

Până a fi numit în funcția de director-adjunct, Sîtari era șef al Direcției Juridice Autorizare și Control din cadrul ANRCETI.

În Moldova vor fi închise 13 centre Certiport care oferă certificate ce permit scutirea de examenul de informatică de la bacalaureat

În Moldova vor fi desființate 13 din cele 18 centre de testare Certiport, care oferă certificate ce permit scutirea de examenul de informatică de la bacalaureat. Până în prezent, 15 astfel de documente au fost anulate. Măsurile au fost anunțate de ministrul educației și cercetării, Dan Perciun, în contextul anc.hetei privind eliberarea frauduloasă a unor astfel de certificate