Mama tânărului înjunghiat în apropierea unui club de noapte, doborâtă de durere. „Este în stare gravă”
Starea adolescentului înjunghiat în această dimineață este gravă. Potrivit mamei tânărului, acesta este internat la Spitalul din Bălți, după ce i-au fost aplicate mai multe lovituri cu cuțitul în diferite regiuni ale corpului. Totul s-a întâmplat în apropierea unui club de noapte din Bălți, iar în urma unui conflict cu un bărbat de 28 de ani, acesta l-a atacat pe minor cu un cuțit pliabil.
OLGA, mama adolescentului: „Eu eram la serviciu, nu vă pot spune nimic, nu știu ce s-a întâmplat că eu eram la lucru, eu am fost anunțată a doua zi la ora 9 că băiatul este în reanimare. Nu știu nimic cine să ne spună, încă nu am vorbit nici cu polițistul, nu am vorbit cu nimeni. Mi-a spus medicul că este operat, a fost de multe ori înjunghiat cu cuțitul și starea este gravă, dar stabilă.”, scrie TVN.MD.
Victima este din Obreja Veche, Fălești, iar vecinii și autoritățile au doar cuvinte de bine despre familia acestora. Potrivit localnicilor, tânărul nu era unul conflictual.
ZINAIDA MOCANU, primara com.Obreja Veche: „S-a educat doar cu mama, fiindcă tata a decedat cu câțiva ani în urmă. Este o mamă străduitoare, lucrează, este angajată la o companie, lucrează, are grijă de copil. Copilul este învățat, în școală îl cunosc de mic, fiindcă eu am lucrat și directoare de școală. Nu a avut probleme de acest fel. Este o mamă stimată în sat, la toate activitățile la școală participa, la adunări, nu este o mamă care să fi lăsat copilul în voia sorții.”
„E un băiat bun, așa noi ca vecini aici nu avem nimic probleme, foarte cuminte. Bună ziua. Bună ziua, totul e normal. Trist lucru, băiat cuminte, dar cred că a dat de o companie rea, la Bălți acolo prieteni noi.”
„Foarte de treabă băiatul. Liniștit, nu au fost probleme cu dânsul niciodată. – unde învăța? – Mi se pare că la Bălți. Foarte cuminte băiatul, îmi pare rău și mie.”
Potrivit poliției, suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, la scurt timp după incident și a fost pornită o cauză penală pentru „tentativă de omor”.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu
Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.
UPDATE // (VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.