Al doilea grup de militari moldoveni pleacă în Bosnia și Herțegovina

Un nou contingent al Armatei Naționale a fost detașat în misiunea Uniunii Europene EUFOR ALTHEA din Bosnia și Herțegovina. Timp de șase luni, 18 militari vor executa misiuni de securitate și pază a obiectivelor, precum și de patrulare în aria de responsabilitate.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 3 aprilie 2025, 21:06
Al doilea grup de militari moldoveni pleacă în Bosnia și Herțegovina

Ministrul apărării, Anatolie Nosatîi, a menționat că participarea cu al doilea contingent de militari reprezintă o dovadă a angajamentului Republicii Moldova de a contribui la pacea și stabilitatea internațională, transmite IPN.

„Orice participare în misiuni internaționale înseamnă experiență nouă, posibilitatea de a interacționa cu militari din alte contingente și o confirmare a faptului că avem cu ce sprijini eforturile comune de menținere a păcii mondiale”, a spus Anatolie Nosatîi.

La rândul său, ambasadorul român la Chișinău, Cristian-Leon Țurcanu, a accentuat că, în cadrul operației EUFOR ALTHEA, colaborarea în domeniul securității si apărării reprezintă o încununare a cooperării multidimensionale între România și Republica Moldova”.

Primul contingent al Armatei Naţionale a plecat în Bosnia și Herțegovina în septembrie 2024.

Operația EUFOR ALTHEA a fost instituită în baza unei rezoluții a Consiliului de Securitate ONU și deciziei Consiliului UE din 25 noiembrie 2004.