Două cadavre găsite spânzurate în ultimele 24 de ore, la Chișinău și Drochia

Doi bărbați a udecedat, după ce și-ar fi pus capăt zilelor în ultimele 24 de ore. Tragediile au avut loc în raionul Soroca și municipiul Chișinău.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 23 iulie 2025, 11:26
Poliția

Primul caz a fost înregistrat noaptea trecută, în jurul orei 18:50, în localitatea Bulboci, din raionul Soroca, după ce un bărbat a alertat poliția despre faptul că și-a găsit vecinul spânzurat într-un șopron din curtea casei.

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 53 de ani.

Cel de-al doilea caz a avut loc astăzi, în jurul orei 09:43, într-o gospodărie din comuna Dobruja, mun.Chișinău. O femeie a solicitat intervenția poliției, după ce și-ar fi găsit soțul, un bărbat în vârstă de 70 de ani, spânurat în curtea casei.

La fața loculu ia intervenit și o ambulanță, însă din nefericire medicii au putut doar să constate decesul.

În ambele cazuri medicii legiști nu au depistat semne de moarte violentă pe suprafața cadavrelor, fapt care-i face pe oamenii legii să creadă că ar fi vorba despre cazuri de suicid.

Totodată, au fost inițiate procese-peanle în ambele cazuri pentru a fi stabilite circumstanțele, dar și motivele care i-au făcut pe cei doi să recurgă al acest gest disperat.

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.