Străinii pot fi angajați în Moldova, însă doar cu permis de ședere în scop de muncă
Cetățenii străini pot fi angajați în Republica Moldova doar dacă dețin un permis de ședere în scop de muncă, avertizează Inspectoratul General pentru Migrație. Instituția reamintește angajatorilor că sunt obligați să respecte legislația în vigoare, iar nerespectarea acestor reguli poate atrage sancțiuni contravenționale sau chiar penale.
IGM avertizează că în cazul în care patronul decide să angajeze o persoană din altă țară, este necesar un contract de muncă clar, cu verificarea statutului legal al viitorului angajat și a documentelor necesare, transmite IPN.
Totodată, inspectoratul subliniază că angajarea ilegală a străinilor poate fi încadrată, în unele cazuri, la trafic de ființe umane, fapt sancționat penal. În același timp, agenții economici care respectă procedurile legale contribuie la crearea unui mediu de muncă sigur, protejează drepturile lucrătorilor și evită riscurile juridice care pot afecta activitatea companiei.
Conform legii, angajatorul are obligația să acopere inclusiv cheltuielile de returnare a angajatului străin în cazul încălcării regimului de ședere. În acest sens IGM îndeamnă agenții economici să se documenteze corect și să evite practicile ilegale în procesul de angajare.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.
Macan, Akmal, Klava Koka, Guf, Basta, Morgenshtern, printre artiștii care nu sunt recomandați în R. Moldova. Vezi lista integrală!
Ministerul Culturii a publicat lista de artiști din țările CSI ale căror concerte și participări în cadrul evenimentelor cultural-artistice nu sunt recomandate pe teritoriul Republicii Moldova.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.