Doi șoferi, surprinși cu viteză excesivă pe centura Chișinăului. Au fost sancționați
Viteza excesivă este una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere. În ultimele ore, ofițerii Secției escortă și misiuni speciale din cadrul Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP) au înregistrat doi șoferi care se deplasau cu viteză excesivă pe Traseul M-2, centura municipiului Chișinău, punând în pericol siguranța traficului rutier.
Șoferul unei Toyota a fost fixat în timp ce se deplasa cu viteza de 188 de km/h. Autoturismul era condus de un bărbat de 29 de ani din raionul Cahul, transmite Realitatea.MD.
Un alt șofer în vârstă de 21 de ani, locuitor al raionului Rezina a fost depistat la volanul unui Mercedes cu viteza de 166 km/h.
Ambii șoferi au fost sancționați conform legislației în vigoare.
Doi polițiști, răniți grav în urma unui accident, la Sîngerei
Doi polițiști de patrulare, care activau pe traseul R 6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei, au fost loviți violent de un Volkswagen, condus de un bărbat.
Avocat din Chișinău, cercetat de CNA pentru trafic de influență. Ar fi pretins 10.000 de euro pentru eliberarea unui deținut
Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, au efectuat astăzi acțiuni de urmărire penală într-un dosar de trafic de influență.
Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova
Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.