Doi șoferi, surprinși cu viteză excesivă pe centura Chișinăului. Au fost sancționați

Viteza excesivă este una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere. În ultimele ore, ofițerii Secției escortă și misiuni speciale din cadrul Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP) au înregistrat doi șoferi care se deplasau cu viteză excesivă pe Traseul M-2, centura municipiului Chișinău, punând în pericol siguranța traficului rutier.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 6 iunie 2025, 20:14
Doi șoferi, surprinși cu viteză excesivă pe centura Chișinăului. Au fost sancționați

Șoferul unei Toyota a fost fixat în timp ce se deplasa cu viteza de 188 de km/h. Autoturismul era condus de un bărbat de 29 de ani din raionul Cahul, transmite Realitatea.MD.

Un alt șofer în vârstă de 21 de ani, locuitor al raionului Rezina a fost depistat la volanul unui Mercedes cu viteza de 166 km/h.

Ambii șoferi au fost sancționați conform legislației în vigoare.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.