(DOC) Guvernul rămâne fără un vicepremier, iar mai mulți ambasadori sunt rechemați. Decretele semnate de Maia Sandu

Maia Sandu a semnat decretele de rechemare a ambasadorului moldovean din SUA Viorel Ursu și a celui din Turcia – Dmitri Croitor. Misiunea noastră diplomatică de la Washington va fi condusă în continuare de Vlad Kulminski, iar cea de la Ankara – de Oleg Serebrian.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 30 iunie 2025, 17:40
(DOC) Guvernul rămâne fără un vicepremier, iar mai mulți ambasadori sunt rechemați. Decretele semnate de Maia Sandu
decretele de rechemare
decretele de rechemare
decretele de rechemare
decretele de rechemare

Șeful misiunii diplomatice a Moldovei în Bulgaria, Emil Jacotă, va exercita prin cumul și funcția de ambasador în Macedonia de Nord. Reședința diplomatului rămâne la Sofia, scrie Realitatea.MD.

decrete

Ambasadorul Moldovei în Ungaria, Mihail Barbulat, va reprezenta Moldova și în Slovenia. Diplomatul își va exercita activitatea la Budapesta.

decrete

Decretele președintei intră în vigoare la momentul publicării în Monitorul Oficial. Guvernul nu a anunțat deocamdată cine va lua portofoliul de vicepremier pentru Reintegrare, după numirea lui Oleg Serebrian în funcția de ambasador.