(VIDEO) Doi moldoveni, prinși de polițiștii români de frontieră cu peste 19 mii de țigarete de contrabandă

Poliţiştii români de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Iași împreună cu lucrătorii vamali au descoperit, ascunse în rezervoarele a două autoturisme, peste 19.000 de ţigarete care urmau să ajungă pe piața neagră din România.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 30 mai 2024, 07:52
PFR

Pentru valorificarea unor informații deținute, polițiști români de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Iași au organizat acțiuni specifice în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni.

Astfel, pe timpul activităților desfășurate s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, pe sensul de intrare în ţară, doi bărbați cu cetățenie română şi  Republica Moldova, în vârstă de 24, respectiv  27 de ani, fiecare la volanul unui autoturism, unul înmatriculat în R. Moldova, cel de-al doilea, înmatriculat în România.

Polițiștii români de frontieră au procedat la efectuarea unor controale amănunțite asupra mijlocelor de transport, folosind endoscopul din dotarea Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni, în urma cărora echipele comune de control au descoperit, ascunse şi nedeclarate, în vederea sustragerii de la controlul vamal, în rezervoarele celor două autoturisme, 19.020 ţigarete.

Conform prevederilor legale, a fost luată măsura ridicării produselor accizabile, în valoare totală de 12.818 de lei românești, prima persoană fiind sancționată de către lucrătorii vamali cu amendă contravenţională în valoare de 15.000 de lei românești, iar în ce de al doilea caz a fost întocmită lucrare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, totodată autoturismul, în valoare de 12.500 de lei românești, fiind indisponibilizat până la finalizarea cercetărilor.