Viorel Cernăuțeanu, șeful IGP: „Persoanele care destabilizează ţara ar vrea să preia cu forţa instituţii ale statului”
Persoanele care destabilizează ţara ar vrea să preia cu forța unele instituţii ale statului. Declaraţia a fost făcută de şeful Poliţiei Naţionale, Viorel Cernăuţeanu, în cadrul emisiunii la un post privat de televiziune. Oficialul a precizat că autoritățile conlucrează, pentru a evita pericolele.
„Ceea ce au asigurat în anumite procese de instruite, pe grupuri separate, toate aceste lucruri sunt cunoscute. Nu vreau să spun că este Poliţia. Este o conlucrarea mai largă între instituțiile statului. (…)Se materializează anumite intenții, urmărind scopuri mult mai adânci, inclusiv până la acapararea sau acțiuni de dezordini pentru preluarea unor obiective. Inclusiv, în viziunea unor, asta se reflectă în procesele de cooperare și colaborare între ei. Au intenționat şi în primăvara anului 2023, când au pus anumite sarcini de realizat, dar am văzut că nu am reuşit. Scopurile sunt ambițioase, mult mai ambițioase decât a arunca cu vopsea”, a dezvăluit Cernăuțeanu, citat de Realitatea.MD.
Amintim că, la sfârșitul lunii septembrie și începutul lunii octombrie, mai multe instituții ale statului, printre care sediul Guvernului, Comisiei Electorale Centrale, Ministerului Muncii, Curții Supreme de Justiție și televiziunii naționale au fost vandalizate. Persoane necunoscute au aruncat cu vopsea sau cu ouă în fațade sau la ușile de la intrarea în clădiri.
Poliția a identificat suspecți și anunța că acestea fac parte dintr-un grup organizat, instruit la Moscova. Pentru asemenea acțiuni, indivizii erau achitați chiar și cu 5000 de euro.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.