Ceban acuză PAS că „ia la poantă” angajații Primăriei, ca să depună mărturii despre el. Partidul: Tot vede conspirații
Ion Ceban acuză reprezentanți ai PAS că „iau la poantă” angajații Primăriei. Potrivit lui, aceștia ar fi intimidați, ca să depună declarații împotriva edilului.
Potrivit oficialului, funcționarii municipali ar fi chemați și impuși să facă mărturii. Acestora li s-ar comunica că ar exista înregistrări video sau audio private, afirmă Ceban, scrie realitatea.md.
„Sperie oamenii că, dacă nu vor da declarații și depoziții împotriva mea, vor face pușcărie. Cum s-ar spune, îi iau la „poantă” pe oameni, iar astfel își bat joc de întreg sistemul de justiție ca să îmi facă rău concret mie. Apelez la structurile internaționale: ajunge să îi acoperiți, deschideți ochii și vedeți cum își bat joc de oameni, opriți-le dezmățul și haosul pe care l-au instaurat în Republica Moldova”, a transmis primarul.
Purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, a comunicat pentru Realitatea că formațiunea îi sugerează edilului să se concentreze pe chestiunile referitoare la Chișinău. „Mandatul lui Ion Ceban a fost definit de conspirații pe care le tot vede împotriva sa. Îl îndemnăm, insistent, să se concentreze pe problemele orașului”, se arată în reacția transmisă.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.
Deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, cere explicații privind amânarea construcției Spitalului Regional Bălți: Sănătatea nu trebuie să devină victima calculelor politice
Declarațiile ministrului Sănătății privind renunțarea, fie și temporară, la construcția noului Spital Regional Bălți sunt o veste extrem de îngrijorătoare pentru sute de mii de oameni din nordul Republicii Moldova. Cu această reacție a venit deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, într-o postare publicată pe rețelele de socializare.
Scandalul salariilor de la MoldATSA ia amploare! 21 de companii de stat vor verificate
Agenția Proprietății Publice (APP) a dispus un control amplu la Î.S. „MoldATSA”, după apariția în spațiul public a informațiilor cu privire la nivelul de remunerare din cadrul întreprinderii. Instituția anunță că, în cazul în care vor fi constatate abateri de la legislație, va insista asupra recuperării sumelor achitate nejustificat, anunță agenția într-un comunicat de presă. Ba mai mult, instituția anunță verificări la 21 de entități ale statului.