750 de euro pentru a scăpa de răspundere! Un șofer beat a încercat să corupă polițiștii de patrulare

Un șofer a încercat să ofere mită polițiștilor de patrulare, după ce a fost prins în stare de ebrietate la volan. Totul s-a întâmplat în apropierea localității Pleșeni, raionul Cantemir.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 7 mai 2025, 20:05
750 de euro pentru a scăpa de răspundere! Un șofer beat a încercat să corupă polițiștii de patrulare
„În această dimineață, pe traseul R-35, în apropierea localității Pleșeni din raionul Cantemir, un echipaj al Direcției patrulare Sud din cadrul INSP a stopat pentru verificări un Volkswagen, condus de un bărbat de 41 de ani, suspectat că se află în stare de ebrietate. În urma testării cu aparatul Drager, a fost confirmată prezența alcoolului în organism, cu o concentrație de 0,65 mg/l”, se arată în comunicatul emis de Poliția Națională, citat de Realitatea.MD.

Astfel, pentru a scăpa de răspundere, bărbatul a lăsat în mașina de serviciu a poliției 750 de euro, chiar dacă a fost avertizat că riscă răspundere penală.

Mașina a fost ulterior ridicată și transportată la parcarea specială. La fața locului a fost solicitat grupul operativ pentru documentarea cazului și fixarea probelor, iar toate acțiunile se desfășoară în conformitate cu legislația în vigoare.
 

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.