Conducerea PSDE, întâlniri cu numeroși lideri social-democrați la Consiliul Internaționalei Socialiste, în Spania

Conducerea Partidului Social Democrat European s-a întâlnit, în marja Consiliului Internaționalei Socialiste de la Madrid, Spania, cu numeroase delegații din partea partidelor social-democrate din Europa și din lume, între care: Spania, Finlanda, Albania, Muntenegru, Serbia, Mexic, Brazilia, Ucraina și Kazahstan.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 26 februarie 2024, 14:03
PSDE

Discuțiile au vizat implicarea mai puternică a social-democraților în depășirea provocărilor la nivel global, precum criza energetică, schimbările climatice și războiul din Ucraina. A fost menționată importanța solidarității socialiste în găsirea soluțiilor pentru aceste provocări și în asigurarea păcii în regiune.

,,Democrația, progresul economic și social sunt principalele preocupări ale social-democraților. Părțile au convenit să consolideze colaborarea și să inițieze noi proiecte de cooperare dintre partidele social-democrate, vocea cărora se face tot mai auzită pe mapamond.” se menționează în comunicat.

Consiliul Internaționale Socialiste s-a desfășurat în perioada 23-25 februarie 2024, la Madrid, Spania, și a reunit numeroși lideri social-democrați din Europa și din lume.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.