Conducerea PSDE, întâlniri cu numeroși lideri social-democrați la Consiliul Internaționalei Socialiste, în Spania
Conducerea Partidului Social Democrat European s-a întâlnit, în marja Consiliului Internaționalei Socialiste de la Madrid, Spania, cu numeroase delegații din partea partidelor social-democrate din Europa și din lume, între care: Spania, Finlanda, Albania, Muntenegru, Serbia, Mexic, Brazilia, Ucraina și Kazahstan.
Discuțiile au vizat implicarea mai puternică a social-democraților în depășirea provocărilor la nivel global, precum criza energetică, schimbările climatice și războiul din Ucraina. A fost menționată importanța solidarității socialiste în găsirea soluțiilor pentru aceste provocări și în asigurarea păcii în regiune.
,,Democrația, progresul economic și social sunt principalele preocupări ale social-democraților. Părțile au convenit să consolideze colaborarea și să inițieze noi proiecte de cooperare dintre partidele social-democrate, vocea cărora se face tot mai auzită pe mapamond.” se menționează în comunicat.
Consiliul Internaționale Socialiste s-a desfășurat în perioada 23-25 februarie 2024, la Madrid, Spania, și a reunit numeroși lideri social-democrați din Europa și din lume.
(VIDEO) Scandal în Parlament: Costiuc și Carp și-au dorit unul altuia pușcărie. „Musca se învârte în jurul unei cușme”
Lilian Carp și Vasile Costiuc au făcut un schimb acid de replici în Parlament și, într-un final, și-au dorit unul celuilalt răspundere penală pentru presupuse ilegalități. Totul a început cu întrebarea adresată de Costiuc referitor la un dosar mai vechi, în care este vizat.
Ion Ceban propune organizarea unui referendum privind reforma administrației publice locale. Proiectul a fost depus în Parlament
Lideru (MAN), Ion Ceban, a depus în Parlament un proiect de hotărâre privind organizarea unui referendum republican consultativ pe tema reformei administrației publice locale. Potrivit inițiativei legislative, referendumul ar urma să aibă loc la 27 septembrie 2026.
(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară
Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.