Cuplu din Camerun, solicitanți de azil în R.Moldova, au încercat să treacă Prutul înot pentru a ajunge în UE

Pe malul râului Prut, polițiștii de frontieră au depistat doi tineri din Camerun care intenționau să ajungă ilegal în România. În cadrul cercetărilor, s-a constatat că aceștia erau solicitanți de azil pe teritoriul Republicii Moldova.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 21 august 2024, 09:41
Camerunezi

În data de 20 august 2024, în timpul unei misiuni de serviciu, desfășurată în comun de către angajații Sectorului Poliției de Frontieră Leova cu omologii români, patrula mixtă a surprins doi cetățeni străini la doar 300 metri de Prut. Acțiunile străinilor au fost monitorizate, fiind confirmată intenția de a trece ilegal frontiera de stat.

La fața locului, cei doi s-au legitimat cu documente temporare de azil în Republica Moldova. Era vorba despre un bărbat de 34 de ani și o femeie de 22 de ani, amândoi din Camerun.

În prezent, polițiștii de frontieră din cadrul Direcției Regionale SUD investighează cazul  sub aspectul comiterii infracțiunii de tentativă a trecerii ilegale a frontierei de stat.

Cuplu din Camerun, solicitanți de azil în R.Moldova, au încercat să treacă Prutul înot pentru a ajunge în UE


Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați

Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.