Primăria a lansat o petiție prin care solicită ca măcar 50% din contribuțiile locuitorilor Chișinăului să rămână în Chișinău

A fost lansată o petiție de Primăria Chișinău prin care solicită ca măcar 50% din contribuțiile locuitorilor Chișinăului să rămână în Chișinău. Despre acest lucru a anunțat primarul capitalei, Ion Ceban.”Fiecare doritor o poate semna.” a declarat edilul.

publicat de Anatol Chirilov
marți, 23 ianuarie 2024, 10:38
Petiție

,,Mulți deja au început a semna online pe site-ul https://petitii.chisinau.md. Tot de astăzi petiția poate fi semnată fizic și plasată în una din cutiile din incinta Primăriei sau Preturilor, sau în cutiile poștale amplasate în acest sens prin oraș.” a spus el.

Primăria susține că, chișinăuienii contribuie cu 23 de miliarde de lei la bugetul de stat, acestea fiind datele pentru anul 2022, dintre care, Capitalei îi sunt transferate înapoi doar 13%, sau 2,8 miliarde de lei și transferurile cu destinație specială. 

Potrivit lui, situația actuală este discriminatorie pentru chișinăuieni. 

,,Toată lumea care contribuie financiar, începând cu agenții economici și finalizând cu persoanele fizice, au dreptul să beneficieze de condiții și servicii calitative.” a adăugat el.

Ion Ceban susține că, acest lucru ar contribui la dezvoltarea orașului.

,,Noua abordare ar permite Chișinăului să se dezvolte mai rapid, iar sursele financiare ar ajunge pentru mai multe drumuri, curți de bloc, infrastructură modernă, transport, școli și grădinițe, diverse servicii sociale și multe altele”, a conchis el

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.