(VIDEO) „Strategia anticorupție” propusă de Natalia Morari: „Denunțătorul își recuperează banii înapoi, dublu din buzunarul funcționarului, și viceversa”
Jurnalista Natalia Morari, în într-un nou episod al emisiunei sale în limba rusă „Такая Мораль”, przintă mai multe metode de luptă cu corupția, care în opinia sa ar fi mult mai eficiente și cu rezultate reale, decât cele care se utilizează în prezent în sistemul din R.Moldova.
Astfel, Morari consideră că una dintre cele mai eficiente metode este crearea unui sistem în care nimeni n-are cuvântul decisiv în luarea deciziilor și totul este reglementat clar de reguli care nu permit unui funcționar să ofere cuiva privilegii.
Jurnalista propune de a adopta o lege în care cel care denunță funcționarul își recuperează banii înapoi, dar în dublu exemplar pe cheltuiala funcționarului, iar decizia în favoarea omului de afaceri, dacă a fost deja luată, rămâne în vigoare.
„Procesul trebuie să funcționeze și invers. Aceeași lege trebuie să prevadă că funcționarul căruia i se oferă mită poate denunța omul de afaceri care îi aduce mita. În acest caz, în cazul documentării faptului mitei, banii primiți de funcționar rămân la dispoziția sa și, conform legii, de la mituitor se recuperează încă o astfel de sumă în favoarea funcționarului”, declară Morari.
Natalia Morari este de părerea că dacă vor fi implementate aceste metode, numărul cazurilor de mită va scădea cu cel puțin 90%,
„Așa trebuie să lupți cu adevărat împotriva corupției - creând un sistem în care devine practic imposibil și foarte periculos să iei și să dai mită”, concluzionează jurnalista.
141 de străini, implicați în infracțiuni pe teritoriul Moldovei timp de jumătate de an. Care sunt cele mai frecvente
În perioada 1 ianuarie – 31 mai 2026, în Moldova s-au înregistrat 54 de infracțiuni, în care au fost implicați 141 de cetățeni străini. Conform informațiilor obținute de Realitatea, printre cele mai frecvente fapte ilicite se numără organizarea migrației ilegale, escrocheriile cibernetice și traficul de influență.
(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițere de ocazie” SIS, la Ungheni
Polițiștii din Ungheni investighează o escrocherie complexă în care o femeie de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei.
Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă
Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.