Doi tineri moldoveni s-au pornit în Italia trecând înot Prutul
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Huși au depistat doi bărbați cu cetăţenie Republica Moldova care au traversat râul Prut înot, cu intenţia de a ajunge în Italia. Incidentul a avut loc noaptea trecută în jurul orei 02:40, se arată într-un comunicat al Poliției de Frontieră a României.
Un poliţist de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Huși- ITPF Iaşi a observat, folosind tehnica specifică de supraveghere ce funcționează pe principiul termoviziunii, pe direcţia localităţii de frontieră Oțetoaia, judeţul Vaslui, la malul râului Prut două persoane de sex masculin care nu-și justificau prezența în zonă.
„În cel mai scurt timp, poliţişti de frontieră din cadrul sectorului s-au deplasat în zonă şi au procedat la interceptarea și legitimarea persoanele în cauză. Deoarece bărbații, cetățeni din Republica Moldova, în vârstă de 27 de ani, respectiv, 29 de ani, nu dețineau documente prin care să poată proba intrarea legală în România, au fost conduși la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră Huși în vederea continuării cercetărilor. Concomitent, au fost informate autorităţile de frontieră ale statului vecin şi cercetările în cauză au fost efectuate în comun”, se arată în comunicat.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii de frontieră au stabilit că cei doi cetățeni ai statului vecin au traversat râul Prut înot, pe direcţia localităţii Oțetoaia, încercând să intre ilegal în România, cu intenția de a ajunge în Italia. În timpul controlului corporal efectuat asupra celor doi tineri, asupra unuia dintre aceștia a fost descoperită o carte de identitate cu însemnele autorităților române, ce s-a dovedit a fi falsă.
În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trecere frauduloasă a frontierei de stat și fals material în înscrisuri oficiale, la finalizare urmând a fi luate măsurile legale ce se impun.
În baza Acordului de Readmisie, bărbații au fost preluați de autorităţile de frontieră din Republica Moldova în vederea continuării cercetărilor.
Avocatul Poporului s-a sesizat în cazul deținutului ucis de un polițist de la IP Călărași
Avocatul Poporului, Ceslav Panico, s-a sesizat în legătură cu decesul unui deținut, în incinta Judecătoriei Strășeni. Acesta și- pierdut viața în urma unui incident în care a fost implicată escorta poliției.
(VIDEO) Tâlhari cu ghinion în Chișinău. Au amenințat cu cuțitul două persoane, dar oricum nu au găsit nimic bun furat
Trei tineri de 19, 20 și 25 de ani, originari din Chișinău, raioanele Șoldănești și Hîncești, au fost reținuți de polițiștii sectorului Centru, fiind suspectați de comiterea unei tâlhării în capitală.
Focuri de armă la Judecătoria Strășeni, după ce un deținut a vrut să evadeze
Un deținut a fost rănit mortal, după ce a încercat să evadeze în timă ce era escortat la Judecătoria Strășeni. Individul în vârstă de 23 de ani, condamnat pentru huliganism, se afla sub escorta angajaților Inspectoratului de Poliție Călărași.