IGP a lansat „Programul de mentorat pentru femei”: 18 polițiste instruite

Inspectoratul General al Poliției a lansat în premieră Programul de mentorat pentru femei, care are drept scop pregătirea și inspirarea polițistelor pentru a deveni lideri de succes în diverse domenii de activitate ale Poliției.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 24 iunie 2024, 12:24
IGP

În context, a fost dat startul sesiunilor de instruire dedicate exclusiv polițistelor.

Primele beneficiare ale Programului au fost 18 polițiste din diferite subdiviziuni teritoriale și specializate ale Poliției, printre care și cele 6 polițiste numite în funcții de conducere la 12 aprilie curent.

La deschiderea atelierului a fost prezent și șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu.

,,Apreciez sprijinul constant al partenerilor suedezi de a oferi șansa colegelor mele, polițiste, de a se dezvolta profesional și de a însuși cele mai bune abilități manageriale. Poliția Națională are nevoie de lideri profesioniști, perseverenți și bine pregătiți, iar lansarea Programului de mentorat pentru femei în cadrul Inspectoratului General al Poliției este o bună oportunitate pentru asigurarea acestei condiții” a declarat Viorel Cernăuțeanu.

Polițistele au beneficiat de instruiri interactive cu diverse tematici: management și leadership, comunicarea eficientă, managementul schimbării și al conflictului, precum și alte subiecte de interes major.

Instruirile au fost realizate cu suportul experților naționali și suedezi.

Menționăm că, Programul de mentorat pentru femei este parte a proiectului comun dintre Poliția Națională și Autoritatea Suedeză de Poliție cu genericul „Asigurarea autosuficienței și însușirii competențelor de poliție comunitară și a competențelor tactice de bază, pe lângă consolidarea capacității Inspectoratului General al Poliției al Republicii Moldova de a oferi șanse egale indiferent de sex”.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.