(VIDEO) Noi detalii în cazul pruncului aruncat într-o fântână, la Soroca. Mama: „Pentru ce am făcut, eu am să trag”

Gestul unei mame de 36 de ani dintr-un sat din raionul Soroca a șocat o comunitate întreagă. Aceasta și-a aruncat copilul nou-născut în fântâna de lângă poarta propriei gospodării. Asta după ce a cumpărat preparate de la o farmacie veterinară și a provocat o întrerupere de sarcină. Copilul avea deja șapte luni, scrie NordInfo.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 20 iunie 2025, 16:40
https://nordinfo.md/video-detalii-in-cazul-pruncului-aruncat-intr-o-fantana-la-soroca-mama-pentru-ce-am-facut-eu-am-sa-trag/

„Mama: Pentru ce am făcut, eu am să trag.

Reporter: Ce v-a determinat să o faceți?

Mama: Starea de criză, de nervi, nu știu, neajunsuri.

Reporter: Nu v-ați gândit să vă adresați la medicul de familie, la primărie după ajutor?

Mama: Nu m-am gândit.

Reporter: Ce termen de sarcină aveați?

Mama: Șapte luni.

Reporter: Este adevărat că ați luat niște preparate de la o farmacie veterinară?

Mama: Este adevărat”, a spus femeia.


Descoperirea macabră a fost făcută în după-amiaza zilei de ieri, 19 iunie. Fapta femeii a ieșit la iveală după ce, tot ea, s-a adresat după ajutor medical. Avea complicații în urma acțiunilor ilegale.

„Acum doi ani am stat de vorbă cu ea, am vorbit pe tema intimă, despre protejare, dar ea ne-a spus că nu are nevoie de noi. Ea este la evidența medicului de familie, dar nu ca gravidă. Nici nu am știut, dacă auzeam prin sat, atunci o contactam, o luam la evidență”, a declarat Carolina Pîrțachi, asistentă medicală.

Femeia este divorțată și potrivit sătenilor avea relație cu un alt bărbat.

„E o femeie obeză, plinuță și nu s-a observat sarcina. Dacă observau vecinii, auzeam și noi”.

Primarul satului în care s-a produs tragedia susține că femeia nu avea un comportament antisocial.

„Am dat ajutor pentru că era o familie cu doi copii și nu e ușor să-i crești, mai ales pentru o mamă singură, în vremea de azi, mai ales că nu lucra nicăieri. Așa cazuri nu am întâlnit în toată viața mea de 70 de ani. Să spun că era o familie care folosea băuturi spirtoase – nu folosea. Să spun că erau scandalagii – la fel, nu. Era o doamnă liniștită”, a spus edilul unui sat din r. Soroca.

Cadavrul pruncului a fost extras în stare de putrefacție după ce a stat în apă aproximativ două săptămâni.

„La 16 iunie, poliția din Soroca a inițiat o anchetă după ce angajații spitalului raional au sesizat autoritățile cu privire la o femeie de 36 de ani care a solicitat ajutor medical, având suspiciuni că ar fi provocat o întrerupere de sarcină ilegală la domiciliu. Corpul neînsuflețit al pruncului a fost recuperat și transmis pentru expertiza medico-legală, în vederea stabilirii exacte a cauzei decesului”, a precizat Svetlana Talpă, ofițera de presă a IP SOROCA.

Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Femeia este cercetată în libertate.