Dumitru Scurtu, propus Maiei Sandu pentru numirea în funcția de comandant general al Inspectoratului General de Carabinieri
Dumitru Scurtu a fost propus, astăzi, de Guvern, președintei Maia Sandu, pentru numirea în funcția de comandant general al Inspectoratului General de Carabinieri, pe un termen de 5 ani.
„Generalul de brigadă Dumitru Scurtu are o experiență de peste 28 de ani în sistemul afacerilor interne și va continua promovarea valorilor euroopene, respectul penhtru drepturile omului și statul de drept, precum și asumarea de responsabilitate pentru modernizarea capacității de apărare a statului”, a menționat ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin.
Dumitru Scurtu și-a făcut studiile la Colegiul de Poliție „Dimitrie Cantemir”, iar ulterior la Universitatea de Studii Europene din Moldova. Acesta activează în subdiviziunile Ministerului de Interne din anul 1999, perioadă în care a ocupat diverse funcții, inclusiv de conducere.
Fermierii protestează din nou: cer modificarea proiectului politicii fiscal-bugetare pentru 2027
Fermierii din mai multe regiuni ale țării au protestat miercuri, ieșind cu tehnică agricolă pe principalele trasee naționale și continuând seria acțiunilor începute la mijlocul lunii iunie. Aceștia contestă unele prevederi ale proiectului politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027 și cer menținerea cotei actuale a TVA în agricultură, introducerea plăților directe pe hectar și rambursarea integrală a accizei la motorină, transmite IPN.
Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave
În cazul unui accident rutier grav, mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat numărul unic de urgență 112, fără intervenția șoferului sau a pasagerilor. Sistemul este conectat la senzorii de la bordul vehiculului care detectează impactul și declanșează apelul. Apelul va putea fi inițiat și manual, prin apăsarea unui buton instalat la bordul automobilului.
Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei
Familiile polițiștilor decedați la Sîngerei vor primi ajutor material, în valoare de câte 1 milion de lei, bani alocați din Fondul de rezervă al Guvernului. Decizia a fost aprobată, astăzi, de Executiv.