Doi tineri, depistați de vameși cu 34.100 mii euro - nedeclarați

Doi tineri au încercat să iasă din țară cu valută străină fără a o declara, însă au fost depistate la Aeroport.

publicat de Anatol Chirilov
miercuri, 3 aprilie 2024, 14:55
Vama

Cazul a fost înregistrat astăzi, 3 aprilie 2024, în Aeroportul Internațional Chișinău, după ce funcționarii vamali în comun cu angajații IGPF au efectuat controlul de specialitate al bagajelor pasagerilor de la ruta Chişinău-Milano. 

Urmare a controlului vamal, în bagajele a două pasagere au fost depistate 17 000 EUR, și, respectiv, 17 100 EUR, mijloace bănești ce nu au fost declarate organului vamal. 

Documentate pe cazuri sunt două nerezidente, cu vârstele de 22 și 24 de ani. 

În ambele cazuri, mijloacele bănești în sumă de 10000 EUR au fost restituite ambelor persoane, sumele de 7100 și respectiv 7000 EUR - ridicate, fiind pasibile confiscării speciale, iar persoanele riscă să fie sancționate contravențional în conformitate cu prevederile art. 43¹, 287 alin. (10) Cod Contravențional.