O nouă componență în Consiliul de Administrație Moldovagaz. Vadim Ceban – președinte interimar
Consiliul de Administrație al Moldovagaz are o nouă componență, care a fost votată de Consiliul de observatori al companiei, iar Vadim Ceban va fi președinte interimar.
Au fost numiți 8 din cei 9 membri ai Consiliului de administrație, iar funcția de președinte a rămas neacoperită din cauza incompatibilității de funcții a lui Dorin Junghietu, care a câștigat concursul, dar deține în prezent funcția de ministru al energiei, transmite IPN.
Astfel, prin decizia Consiliului de Observatori, interimatul va fi exercitat de vicepreședintele Consiliului de administrație, Vadim Ceban.
Noua componență a fost prezentată colectivului de către ministrul energiei, Dorin Junghietu.
„În perspectiva preluării de către Energocom a obligației de serviciu public de furnizor universal de gaze de la 1 august, compania are nevoie de un plan de optimizare a cheltuielilor si de restructurare consecventă, pentru a-și exercita atribuțiile de distribuție și transport a gazelor, precum și servicii de relații cu clienții”, a declarat ministrul energiei, Dorin Junghietu.
Din partea Republicii Moldova, în componența organului executiv al companiei Moldovagaz au fost numiți Vadim Ceban, care anterior a deținut funcția de Președinte al Consiliului de Administrație, Radu Mandraburca, șeful Aparatului Consiliului de Administrație al SA Moldovagaz și Eduard Calancea, coordonator de proiect UCIPE.
Concernul rus Gazprom este reprezentat în Consiliul de Administrație de Mihail Yuriev, Pavel Vlasov, Denis Emelyanov, Roman Jelnov și Anton Bubenov, care dețin funcții de conducere în subdiviziunile SAP Gazprom.
Consiliul de Administrație al Moldovagaz este un organul executiv colegial, format din 9 membri numiți la propunerea principalilor acționari, pe un termen de 3 ani. Din partea Guvernului Republicii Moldova sunt desemnați 4 membri și din partea Gazprom – 5.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.