Sediul Teleradio-Moldova, vandalizat din nou

Sediul Companiei Publice Teleradio-Moldova a fost vandalizat în noaptea de 27 iulie, într-un incident pe care conducerea instituției îl califică drept o tentativă de intimidare a jurnaliștilor de la posturile publice de radio și televiziune. Potrivit unui comunicat emis duminică, persoane necunoscute au stropit cu vopsea roșie și neagră coloanele și geamurile clădirii administrative Casa Radio, situată în centrul Capitalei.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 28 iulie 2025, 11:04
Sediul Teleradio-Moldova, vandalizat din nou

Conducerea Teleradio-Moldova condamnă ferm incidentul și consideră că acesta face parte dintr-o serie de presiuni exercitate asupra instituției. Într-un comunicat, compania reafirmă angajamentul față de valorile democratice și profesionalismul jurnalistic. „Chiar și în fața unor acțiuni de natură extremă, vom continua să reflectăm corect, echilibrat și echidistant evenimentele de interes public”, se arată în declarația instituției, scrie Veridica.MD.

Nu este prima dată când sediul instituției este ținta unor atacuri. În septembrie 2024, cu puțin timp înaintea alegerilor prezidențiale și a referendumului constituțional, clădirea a fost vandalizată în mod similar.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.