Igor Grosu despre începerea negocierilor: O decizie istorică pe care am așteptat-o cu toții

Ședința de astăzi a Parlamentului a început cu intonarea imnului de stat, dar și cel al Uniunii Europene. De asemenea, pe mesele deputaților din sala plenului au fost puse drapelele UE. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că decizia Consiliului European cu privire la începerea negocierilor de aderare este una istorică și așteptată de foarte mult timp, transmite IPN.

publicat de Anatol Chirilov
vineri, 15 decembrie 2023, 11:33
Grosu

Ieri Consiliul European a adoptat decizia de deschidere a negocierilor de aderare a Republicii Moldova. Pe această cale, în primul rând vreau să vă mulțumesc tuturor celor prezenți în această sală pentru eforturile pe care le-ați depus, pentru acele legi pe care le-ați adoptat, pentru discuțiile interminabile, dar necesare pe care le-ați avut cu cetățenii, argumentând cât de important este procesul de integrare europeană, cât de importantă este deschiderea procesului de aderare ca și un pas înspre procesul de integrare deplină”, a declarat Igor Grosu în plen.

El, de asemenea, le-a mulțumit funcționarilor din Parlament, Guvern și din Președinție care, poate mai puțin vizibil, dar au făcut un lucru enorm de pregătire a documentelor, a rapoartelor, și de comunicare. 

Și, desigur, vreau să le mulțumesc cetățenilor care au avut încredere în noi, care ne-au susținut și au crezut că acest lucru este posibil”, a mai spus șeful legislativului.

Consiliul European a decis pe 14 decembrie deschiderea negocierilor de aderare cu Ucraina și Moldova. În aceeași ședință, Georgiei i-a fost oferit statutul de candidat. De asemenea, UE va deschide negocierile cu Bosnia și Herțegovina odată ce va fi atins gradul necesar de conformitate cu criteriile de aderare și a invitat Comisia Europeană să raporteze până în martie în vederea luării unei astfel de decizii.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.