Nemerenco: Faptul că opoziția înaintează moțiuni demonstrează că noi ne facem bine lucrul
Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, a declarat în cadrul emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova că moțiunea simplă înaintată de opoziție pentru demiterea sa reprezintă o dovadă că Ministerul Sănătății își face bine treaba. Potrivit ministrei, opoziția s-ar arăta deranjată de reformele implementate în sistemul de sănătate, care au dus la modernizarea echipamentului medical din spitalele din Moldova, transmite IPN.
La 13 februarie opoziția parlamentară a înaintat o moțiune simplă, solicitând demisia ministrei Ala Nemerenco și invocând deficiențe în gestionarea sistemului medical. Aceasta însă respinge acuzațiile, afirmând că acțiunile opoziției sunt motivate politic și nu reflectă realitatea din sectorul sănătății.
„Noi, într-adevăr, năucim sistemul de sănătate dezastruos, lovindu-l cu tomografe, angiografe, medicamente noi, proceduri gratuite pentru pacienți. Faptul că opoziția înaintează moțiuni vine să demonstreze că noi ne facem lucrul foarte bine și deranjăm mult opoziția”, a spus ministra Sănătății, Ala Nemerenco.
Referindu-se la cazurile tragice ale femeilor însărcinate care au decedat, ministra sănătății a menționat că, pentru prima dată în istoria Republicii Moldova, mortalitatea maternă a fost redusă la un nivel minim, comparabil cu cel al țărilor dezvoltate.
„Cu referire la mortalitatea maternă, vreau să vă spun că anterior Moldova avea 10-16 cazuri pe an. În anii 2023-2024 am ajuns, pentru prima dată în 30 de ani, să avem cel mai jos indicator. În 2024 s-au înregistrat două cazuri, în 2023 – trei. Noi am adus acest indicator la unul apropiat celor mai dezvoltate state”, a spus Nemerenco.
Potrivit legii, dezbaterea moțiunii simple are loc la data stabilită de Biroul permanent, în termen de 14 zile lucrătoare de la depunere. Pentru a trece testul Parlamentului, moțiunea trebuie să fie susținută de cel puțin 51 de deputați.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.