DOC // Viceprimara coruptă din Bălți rămâne în funcție. Decizia lui Petkov a fost abrogată
Decizia primarului Alexandr Petkov cu privire la suspendarea Tatianei Dubițkaia din funcția de viceprimar a fost abrogată. Astfel, Tatiana Dubițkaia reținută de Centrul Național Anticorupție pentru mită și plasată în arest la domiciliu, rămâne în funcție, scrie NordInfo.MD.
La sfârșitul lunii ianuarie, Consiliul municipal Bălți s-a întrunit în ședință pentru a decide încetarea mandatului acesteia, însă consilierii au amânat hotărârea. Nu pentru că ar dori ca aceasta să-și păstreze funcția, ci pentru că primarul nu ar fi respectat procedura de pregătire a proiectului de decizie. Ulterior, pe data de 5 februarie, Alexandr Petkov a venit cu o dispoziție cu privire la suspendarea mandatului de viceprimar „până la încetarea temeiului de suspendare a acesteia”, formulă care i-a deranjat pe unii aleși locali.
Amintim că Tatiana Dubițkaia a fost reținută de CNA și procurori în dosare de corupție. Ea și alți funcționari publici ar fi primit sistematic mijloace financiare ilicite de la conducătorii și angajații unor subdiviziuni ale Primăriei mun. Bălți, precum și de la directorii unor instituții din subordinea municipalității în schimbul acordării unor servicii sau favoruri. În cadrul investigațiilor, s-a mai constatat acceptarea unei mite în mărime de 200 000 de euro de către unul dintre bănuiți pentru favorizarea unui agent economic.
În urma perchezițiilor efectuate în birourile de serviciu și domiciliile funcționarilor din cadrul Primăriei mun. Bălți, dar și la domiciliile mai multor directori de instituții de învățământ, au fost ridicate obiecte, documente și bani, în diferită valută, în sumă totală de circa 400 000 de lei.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.