Cinci incedii în weekend: Doi morți și două persoane la spital
Weekend cu incendii în nordul și sudul R. Moldova. Duminică, 2 martie, o casă din satul Ion Vodă, raionul Florești, a luat foc ieri. În urma incendiului, o porțiune din tavan s-a prăbușit, iar mai multe bunuri materiale au ars. Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.
Potrivit pompierilor, cauza preliminară a incendiului este nerespectarea regulilor de apărare împotriva incendiilor în timpul exploatării sobei.
Tot în acest weekend, angajații IGSU au fost nevoiți să intervină într-un bloc de locuit din municipiul Bălți. Ajunși la fața locului, pompierii au descoperit că arde panoul de lumină de la etajul șase din cauza unui scurtcircuit. Din fericire, nimeni nu a avut de suferit, scrie NordInfo.MD.
Iar din cauza nerespectării regulilor antiincendiare la exploatarea unui cazan de încălzit, o femeie de 52 de ani, dar și fiul său de 16 ani s-au intoxicat cu monoxid de carbon. Cazul a avut loc într-o locuință din satul Ermoclia, raionul Ștefan Vodă. După intervenția salvatorilor și pompierilor, cei doi au fost transportați la spital pentru investigații suplimentare.
„Victimele s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon, emanat de la cazanul din locuință, conectat la gaze naturale. Salvatorii, au constatat că cazanul a fost exploatat având defecțiuni tehnice la sistemul de evacuare a produselor de ardere”, precizează IGSU
Totodată, potrivit surselor PulsMedia.MD din cadrul IGSU, vineri 28 februarie, un bărbat a murit din cauza unei țigări nestinse, după ce casa acestuia a luat foc, în localitatea Sturzovca din raionul Glodeni, iar sâmbătă 1 martie, o persoană a murit într-o casă cuprinsă de flăcări îmnlocalitatea Mașcăuț din raionul Criuleni.
Amintim că, de la începutul anului 2025 au fost înregistrate 16 cazuri de intoxicație cu produsele de ardere, în urma cărora au avut de suferit 46 de persoane, inclusiv 30 copii, iar două persoane au decedat.
Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele
Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.