Oleg Tofilat despre motivele demisiei de la CFM: Incoerența viziunilor privind riscurile, prioritățile și acțiunile între politic și corporativ

Oleg Tofilat, directorul Întreprinderii de Stat „Calea Ferată a Moldovei” care și-a înaintat cererea de demisie în data de 29 ianuarie 2024, a explicat duminică într-o postare pe Facebook motivele care au stat la baza acestei decizii.

publicat de Anatol Chirilov
duminică, 4 februarie 2024, 12:32
Oleg Tofilat

Potrivit lui, sunt trei motive care au stat la baza demisiei sale de la conducerea întreprinderii: 

1. Sunt profund îngrijorat de continuitatea activităților. Sunt necesare cel puțin două condiții pentru a o asigura:

- Lichiditate - activele circulante trebuie sa depășească obligațiunile curente cu 2-3 luni.
- Proficiența operațională - veniturile anuale sa fie superioare cheltuielilor.

2. Incoerența viziunilor privind riscurile, prioritățile și acțiunile între politic și corporativ. Avem câteva divergențe esențiale în abordări:

- Calea Ferată e o afacere sau un serviciu de interes public? Altfel zis trebuie sa se întrețină de sinestătător sau sa aibă contribuții de la buget? În viziunea mea, circa 20% din veniturile sectorului feroviar trebuie sa vina din buget. La moment e 0. Astfel orice reducere a cererii de transport duce la dificultăți în achitări.
- Ce e prioritar în reforma feroviară, forma sau conținutul? E important sa livrăm cât mai repede divizarea întreprinderii sau să asigurăm modernizarea guvernanței corporative și mecanisme de piață pentru a spori competitivitatea transportului feroviar?
- Care este independența decizională a administratorului CFM (sau altor întreprinderi mari) in activitățile sale? În ce măsură poate decide asupra tarifelor, logisticii operaționale, cooperării cu mediul de afaceri? E necesar de coordonat orice pas cu consiliul de administrație, fondator, minister, guvern sau pot fi stabilite imputerniciri clare și un sistem de notificare și raportare? În domeniul corporativ este esențial să poți adopta decizii repede și consecvent, altfel ești irelevant și necompetitiv.

3. Lipsa oricărei protecții față de ingerințele adverse ale "justiției" și "organelor de control":

- Rapoartele din ultimii cinci ani de la inspecția financiara sunt între inept și criminal. Am contestat vehement prestația mizerabila a inspectorilor din martie 2023 - la conducerea inspecției financiare, la Ministerul Finanțelor, la Parlament. Am solicitat audieri publice a "constatărilor", am solicitat anularea prescripțiilor abuzive - zero efect până azi.
- Prestația organelor de securitate și anchetă o găsesc execrabilă, în cei aproape trei ani cât am condus CFM. Nu știu dacă doar la CFM așa, dar am impresia că organele fac totul pentru a complica și compromite lucrul meu ca administrator și nimic pentru a ma susține în revitalizarea întreprinderii. Am formulat sesizări privind atacuri concertate asupra mea și a colegilor, începând cu 2021.
- Am raportat cazuri concrete de riscuri și activități nocive - fără efect până azi. Și chiar dacă marea majoritate a ofițerilor cu care am interacționat i-am găsit bine-intenționați și competenți, rezultatul eforturilor instituționale nu mi-a lăsat decât un gust amar.

Totodată, Oleg Tofilat a menționată că ,,atunci când întreprinderea se află în pericol, iar managerul și factorii superiori de decizie nu pot agrea o viziune comună de remediere - consider că un manager responsabil este obligat să-și prezinte demisia. Așa este corect pretutindeni pe mapamond.

În același timp, Oleg Tofilat a anunțat că va prezenta un raport de activitate în curând. Șeful CFM mai subliniază că este mândru de reușitele întreprinderii din ultimii trei ani.

,,Sunt foarte recunoscător colegilor din echipa de management și întregului colectiv de feroviari - împreună am livrat aceste reușite. Am toată aprecierea pentru colegii din Consiliul de administrație, care au demonstrat competență și dedicație pe tot parcursul. Am toată gratitudinea pentru partenerii, furnizorii și finanțatorii CFM, care au investit încredere în capacitățile noastre - și sper că nu i-am dezamăgit. Le mulțumesc colegilor din ministere, Guvern, Parlament care au pus umărul la promovarea proiectelor necesare dezvoltării sectorului feroviar. Îmi exprim admirația și recunoștința către partenerii externi - din Ukraina, România, SUA, Franța, Japonia, Germania, Polonia; dar și multiple organizații internaționale - cu care am reușit să lansăm și să facem multe proiecte necesare sectorului. Le mulțumesc și jurnaliștilor care au reflectat activitățile noastre. Și o mențiune deosebită pentru prietenii și urmăritorii, care au ajuns la finalul acestui mesaj plictisitor - sunteți absolumente speciali.” a mai spus el.

Oleg Tofilat a mai menționat că, în acești trei ani a reușit împreună cu echipa pe care o conduce să demonstrăm că, la CFM se poate altfel, că CFM poate fi o resursă, nu doar o problemă pentru societate.

,,Am toată deschiderea și dorința de a-mi ajuta succesorul să izbutească mai mult decât mine. Sunt sigur că prin viziune și coerență noua conducere CFM -- împreună cu Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și Guvernul  -- are toate premisele de a remedia problemele temporare cu care ne ciocnim, dar și de a atinge obiectivele strategice de modernizare a sectorului feroviar”, a conchis el.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.