Dorin Recean, la întrevederea cu autoritățile publice locale din Ceadîr-Lunga: „Avem un singur scop - sa îmbunătățim nivelul de trai al cetățenilor noștri”
Oportunitățile de dezvoltare a localităților prin prisma obiectivului strategic de integrare a Republicii Moldova în Uniunea Europeană, dar și beneficiile programelor guvernamentale și ale proiectelor transfrontaliere implementate în țara noastră au fost discutate de prim-ministrul Dorin Recean cu reprezentanții autorităților publice locale și ai serviciilor publice desconcentrate din Unitatea Teritorială Autonomă Găgăuzia.
Șeful Executivului a vorbit despre necesitatea consolidării eforturilor autorităților publice de toate nivelurile pentru a accelera procesul de modernizare a țării și a asigura condiții mai bune de viață pentru cetățeni.
„Avem un singur scop - sa îmbunătățim nivelul de trai al oamenilor. Trebuie să construim, împreună, Europa la noi acasă. Să avem salarii mari, servicii medicale de calitate, drumuri renovate, școli și grădinițe moderne și universități de top”, a spus prim-ministrul Dorin Recean.
În context, prim-ministrul Dorin Recean a îndemnat aleșii locali să folosească în continuare oportunitățile oferite de Programul Național „Satul European”: „Acest program este o investiție a Guvernului în satele și orașele noastre. Aveți posibilitatea să decideți care proiecte să fie implementate în localitatea voastră, dar și să vă pregătiți pentru accesarea fondurilor de preaderare de care veți beneficia”.
Subiectele abordate de primari au vizat reabilitarea drumurilor, reconstrucția sistemelor de alimentare cu apă, administrarea bazinelor acvatice, precum și repararea caselor de cultură. Primarii s-au referit și la insuficiența cadrelor medicale care deservesc oamenii din localitate. „Recent, am lansat noi măsuri pentru atragerea și menținerea tinerilor specialiști în sistemul medical, în special în zonele rurale. În primii 5 ani de activitate, absolvenții vor primi o indemnizație unică, în mărime de 200 de mii de lei”, a subliniat premierul.
Discuțiile s-au mai axat pe procesul de amalgamare voluntară și beneficiile acestuia, salarizarea angajaților primăriilor și susținerea copiilor rămași fără ocrotire părintească.
Alexandru Munteanu, întrevedere cu Donald Tusk: „Polonia este unul dintre cei mai puternici susținători ai Moldovei”
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit joi, 25 iunie, cu prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, în cadrul Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei, desfășurate la Gdańsk. Discuțiile au vizat pașii următori ai parcursului european al Republicii Moldova și sprijinul Poloniei pentru deschiderea noilor grupuri de capitole de negociere.
Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate
Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.
Doi candidați la funcția de director Moldtelecom. Cine sunt aceștia
Concursul pentru ocuparea funcției de Director general al S.A. „Moldtelecom” a trecut la o nouă etapă. Comisia de selectare informează că, în urma examinării dosarelor depuse, au fost admiși la etapa următoare a concursului candidații Viorel Motorniuc și Andrei Preașcă.