Andrei Năstase critică dur JurnalTV, TV8, ProTV și Moldova1, le numește „posturi TV de buzunar ale Guvernării” și amenință cu proteste

Fostul președinte al PPDA, Andrei Năstase, dar și partener de proteste antioligharhice și împotriva statului capturat al actualui Președinte al R.Moldova, Maia Sandu, critică dur JurnalTV, TV8, ProTV și Moldova, le numește „posturi TV de buzunar ale Guvernării”. Declarațiile au fost făcute de către Năstase în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la postul Tv N4.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 5 iunie 2024, 12:28
Năstase

„La televiziunile pentru care eu am muncit și îi rog pe directorii acelor emisiuni să se uite la mine în ochi. Eu am muncit ca ei să aibă finanțare europeană și să fie idependenți. Trei posturi Tv care slujesc astăzi puterea, poate să se supere pe mine JurnalTV, la care eu am muncit și m-am bătut ca JurnalTV să nu fie închis de Plahotniuc, poate să se supere pe mine cei de la PROtV, pot să se supere pe mine cei de la TV8, dar iată în toată perioada asta au niște chinuri. Știu cu siguranță că vin niște indicații de la Preșidenție ca să nu fiu nicăieri acceptat.Este grav”, susține Năstase.


Totodată, Năstase se arată nemulțumit și de faptul că nu este invitat la emisiunile politice de la postul public de televiziune Moldova1. Acesta a făcut un apel repetat către conducerea TVM ca să-i ofere drept de emisie și opoziției, căci în caz contrar amenință cu proteste.

„Moldova1 este platită și din banii pe care și eu îi plătesc ca contribuție la acest stat, și cel care susține PAS și cel care nu susține PAS, și cel care susține niște partide existente și încă lăsate în viață, și cel care susține niște partide închise, toți contribuim la ceea ce înseamnîă  instituția publică de televiziune Moldova 1. Fac pentru a doua oară apel către  conducerea acestei instituții să facă un pic de efort și să invite în platourile de televiziune întreaga opoziție. Dacă nu se va întâmpla acest lucru...Vă amintiți când am luat-o pe Maia Sandu și am dus-o de mânuță la televiziune moldovenească și am scandat acolo să ne dea drept  de emisie, vă amintiți, nu? Păi voi fi acolo, cu sau fără cineva de mânuță, dar voi fi acolo și voi face același lucru. Acestea sunt mijloacele democratice, dacă vrea Maia Sandu să le pună în aplicare, eu o să le pun! Pentru că așa nu se mai poate. Liderii de opoziție rămân pe facebook, rămân pe Telegram, sunt obligați să se ducă la niște televiziuni care sunt numite de  posturile de buzunar ale guvernării ca fiind toxice. Păi bun, lăsați-ne să venim acolo. Mulți telespectatori de ai noștri pun problema „Uite că năstase a ajuns să meargă la ExclusivTv”, spre exemplu. E adevărat, a doua zi sau înainte de mine a fost un personaj de la PAS. Celui de la PAS i sepoate să meargă peste tot, lui Năstase nu. Nu este bine. În ceea ce privește libertatea de exprimare și libertatea de informare”, susține Andrei Năstase.


Fostul lider al PPDA a mai declarat că cel care atentează la „libertatea de exprimare și libertatea de informare” va avea de furcă cu el: „ că voi fi în opoziție, că voi fi la guvernare, dar vor avea de furcă cu mine”.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.