Guvernul a decis! Mai mulți ambasadori - rechemați, alții noi - numiți
R.Moldova va avea noi ambasadori în Polonia, Bulgaria și Ungaria. O hotărâre în acest sens a fost aprobată în cadrul ședinței de azi a Guvernului.
Astfel, Anatol Ciubuc a fost rechemat din funcția de ambasador al R.Moldova în Bulgaria. În funcția vacantă a fost numit Emil Jacotă.
Jacotă are o experiență de peste 30 de ani în Ministerul Afacerilor Externe. În prezent, acesta activează în Direcția cooperare bilaterală a MAE, fiind șef de secție.
Fostul deputat PDM, Oleg Țulea, a fost rechemat din funcția de ambasador în Ungaria. Funcția vacantă o va prelua fostul deputat PCRM, Mihail Barbulat.
Mihail Barbulat este, în prezent, șef al Protocolului Diplomatic de Stat din cadrul Ministerului Afacerilor Externe. În perioada 2013 – 2014 a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova, fiind ales pe listele Partidului Comuniștilor, iar, în 2009, a fost ministru al Culturii și Turismului în Guvernul „Greceanîi 2”.
La fel, Igor Bodiu părăsește funcția de ambasador al R.Moldova în Polonia. În locul acestuia vine Violeta Agrici. Aceasta este licențiată în drept internațional public și deține o diplomă de master în același domeniu. Ea activează la Ministerul Afacerilor Externe din anul 2007 și, în prezent, este șef al Direcției drept internațional. În perioada 2017 – 2022 a fost ambasadoare a Republicii Moldova în Spania și reprezentantă permanentă pe lângă Organizația Mondială a Turismului.
Deschide și: R.Moldova ar urma să aibă trei ambasadori noi. Un fost deputat PCRM, printre cei propuși
Totodată, prin decizia Guvernului, Adrian Popescu a fost numit consul general al R.Moldova la Milano, Italia.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.