Stoianoglo intenționează să se vadă cu Usatîi: „Deja am stabilit un program pentru posibile întâlniri”
Candidatul la președinție din partea PSRM, Alexandr Stoianoglo, intenționează să se întâlnească cu liderul formațiunii „Partidul Nostru”, Renato Usatîi, pentru a discuta posibila susținere în al doilea tur și „soluționarea problemelor Moldovei”.
„Sunt, fără îndoială, deschis la dialog cu candidații la președinție. Deja am stabilit un program pentru posibile întâlniri. Desigur, va avea loc și o întâlnire cu Renato Usatîi. Ne vom întâlni ca politicieni moldoveni independenți. Și, bineînțeles, ca politicieni concentrați pe rezolvarea problemelor țării lor, problemelor poporului nostru”, a spus candidatul la președinție.
El a adăugat că nu are timp, nici posibilități și nici dorință pentru a discuta „anumite promisiuni concrete”: „Presupun că domnul Usatîi este cel mai bine informat în acest sens. Și în aceeași măsură ar fi ofensat de o astfel de interpretare a scopului negocierilor noastre”.
Reamintim că la alegerile prezidențiale din Moldova niciunul dintre cei 11 candidați nu a obținut mai mult de 50% din voturi. Președinta în funcție, Maia Sandu, care candidează pentru al doilea mandat, a obținut 42,45% din voturi. Candidatul PSRM, Alexandr Stoianoglo, a obținut 25,98%. Pe locul trei s-a clasat candidatul „Partidului Nostru”, Renato Usatîi, cu 13,77%.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.