Cum vor fi pedepsiți „comercianții” de uniforme ale instituțiilor de forță din R.Moldova

Confecționarea și comercializarea uniformelor de serviciu ale instituțiilor de forță, în afara procedurilor de achiziții publice, va fi sancționată. O hotărâre în acest sens a fost aprobată de către Guvern la propunerea Ministerului Afacerilor Interne, transmite IPN.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 21 august 2024, 12:32
uniforme

Potrivit proiectului, agenții economici vor putea desfășura activitatea menționată doar în temeiul unui contract de achiziții publice, la solicitarea autorităților din domeniul apărării, securității naționale, ordinii publice și a sistemului administrației penitenciare. Excepție vor fi cazurile în care confecționarea sau comercializarea uniformei de serviciu sau a însemnelor distinctive se efectuează la solicitarea ofițerului de informații și securitate, în baza legitimației de serviciu, după caz, a demersului scris al Serviciului.

În caz contrar, persoanele fizice vor achita o amendă de la 1000 până la 4000 de lei, iar persoanele cu funcții de răspundere vor fi sancționate cu amendă de la 4500 la 7500 de lei. În același timp, persoanele juridice vor plăti între 5500 și 8000 de lei, cu privarea de dreptul de a-și desfășura activitatea până la 5 luni.

Potrivit MAI, proiectul are ca scop să prevină utilizarea abuzivă a uniformelor de serviciu și a însemnelor distinctive ale funcționarilor publici cu statut special din cadrul instituției.

Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați

Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.