Cum vor fi pedepsiți „comercianții” de uniforme ale instituțiilor de forță din R.Moldova
Confecționarea și comercializarea uniformelor de serviciu ale instituțiilor de forță, în afara procedurilor de achiziții publice, va fi sancționată. O hotărâre în acest sens a fost aprobată de către Guvern la propunerea Ministerului Afacerilor Interne, transmite IPN.
Potrivit proiectului, agenții economici vor putea desfășura activitatea menționată doar în temeiul unui contract de achiziții publice, la solicitarea autorităților din domeniul apărării, securității naționale, ordinii publice și a sistemului administrației penitenciare. Excepție vor fi cazurile în care confecționarea sau comercializarea uniformei de serviciu sau a însemnelor distinctive se efectuează la solicitarea ofițerului de informații și securitate, în baza legitimației de serviciu, după caz, a demersului scris al Serviciului.
În caz contrar, persoanele fizice vor achita o amendă de la 1000 până la 4000 de lei, iar persoanele cu funcții de răspundere vor fi sancționate cu amendă de la 4500 la 7500 de lei. În același timp, persoanele juridice vor plăti între 5500 și 8000 de lei, cu privarea de dreptul de a-și desfășura activitatea până la 5 luni.
Potrivit MAI, proiectul are ca scop să prevină utilizarea abuzivă a uniformelor de serviciu și a însemnelor distinctive ale funcționarilor publici cu statut special din cadrul instituției.
UPDATE // (VIDEO) Carambol cu implicarea unei autocisterne, la Sîngerei. Noi detalii de la Poliție
Potrivit IGP, acum o oră, polițiștii din Sîngerei au fost sesizați despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu cisternă care transporta combustibil, pe traseul R 6, în apropierea satului Mihailovca.
Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați
Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.
Accidentul de la Sîngerei. Șoferul vinovat de moartea celor doi polițiști, reținut pentru 72 de ore
Șoferul implicat în accidentul de la Sîngerei, în urma căruia doi poliști de patrulare și-au pierdut viața în timpul serviciului, a fost reținut pentru 72 de ore.