O femeie s-a aruncat în gol de la etajul superior al unui bloc de locuințe, la Soroca.Mobilul: Ar fi fost în depresie, după moartea soțului

O femeie a murit la spital, după ce s-ar fi aruncat în gol de la etajul superior al unui bloc de locuințe. Tragedia a avut loc în amiaza zilei pe strada Luceafărul din orașul Soroca, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 15 mai 2025, 14:29
Poliția

Potrivit surselor, femeia a fost găsit zăcând la pământ de către un trecător care imediat a alertat poliția, dar și a solicitat intervenția unei ambulanțe.

Victima s-a dovedit a fi o femeie în vârstă de 48 de ani și a fost transportată în stare gravă la spital. Medicii au încercat să-i salveze viața, însă din nefericire femeia a decedat în secția de reanimare, la scurt timp după internare.

La fața locului polițiștii au stabilit că aceasta s-ar fi aruncat în gol de la etajul 5 al blocului de locuințe, în timp ce se afla în apartament cu mama sa, o femeie în vârstă de 73 de ani.

Aceasta ar fi declarat oamenilor legii că fiica sa se afla într-o stare de depresie și psihoză, după ce anterior ar fi urmat un tratament psihiatric în urma decesului soțului.

 Femeia presupune ar presupune că acesta ar fi fost motivul pentru care fiica sa a recurs la acest gest disperat.

Fermierii protestează din nou: cer modificarea proiectului politicii fiscal-bugetare pentru 2027

Fermierii din mai multe regiuni ale țării au protestat miercuri, ieșind cu tehnică agricolă pe principalele trasee naționale și continuând seria acțiunilor începute la mijlocul lunii iunie. Aceștia contestă unele prevederi ale proiectului politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027 și cer menținerea cotei actuale a TVA în agricultură, introducerea plăților directe pe hectar și rambursarea integrală a accizei la motorină, transmite IPN.

Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave

În cazul unui accident rutier grav, mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat numărul unic de urgență 112, fără intervenția șoferului sau a pasagerilor. Sistemul este conectat la senzorii de la bordul vehiculului care detectează impactul și declanșează apelul. Apelul va putea fi inițiat și manual, prin apăsarea unui buton instalat la bordul automobilului.