Dorin Recean, de Ziua Drapelului de Stat: „Drapelul este cel mai puternic simbol al unității și solidarității”

Republica Moldova marchează, astăzi, Ziua Drapelului de Stat. La evenimentul festiv, desfășurat la Guvern, au participat președinta Maia Sandu, președintele Parlamentului, Igor Grosu, și prim-ministrul Dorin Recean.

publicat de Anatol Chirilov
sâmbătă, 27 aprilie 2024, 15:21
Dorin Recean

În discursul său, șefa statului a vorbit despre rolul Tricolorului în definirea valorilor poporului nostru - atașamentul față de cultură și tradiții, dragostea față de țară și dorința de libertate.

De fiecare dată când privim spre Tricolor, să fim mândri de ceea ce am reușit să realizăm și să fim încrezători în puterea noastră de a mai adăuga, zi de zi, câte o cărămidă la construcția Moldovei Europene, care să ne ofere pace, prosperitate și siguranță", a spus președinta Maia Sandu.

În mesajul său, premierul Dorin Recean a subliniat că drapelul Republicii Moldova reprezintă esența istoriei, identității și aspirațiilor europene a poporului nostru, reflectând curajul și determinarea oamenilor acestei țări - de la mișcarea de emancipare națională și până la eforturile comune de a construi Moldova Europeană.

Alături de Tricolor mergem cu fermitate în marea familie europeană, pentru că cel mai puternic simbol al Drapelului este unitatea și solidaritatea pe care o inspiră în rândul tuturor moldovenilor. De la mic la mare, drapelul ne unește în aspirațiile noastre comune pentru un viitor prosper, aici, la noi acasă.", a menționat premierul Dorin Recean. 

Ceremonia festivă a inclus prestațiile Orchestrei Prezidențiale, Gărzii de Onoare, ale Batalionului cu Destinație Specială „Fulger", studenților Academiei de Poliție „Ștefan cel Mare" și corurilor de copii din toată țara.

Tricolorul a fost desemnat drapel de stat pe 27 aprilie 1990 de către deputații primului Parlament. Ziua Drapelului de Stat a fost instituită de Parlamentul Republicii Moldova la 23 aprilie 2010. 

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.