Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban

Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 23 iunie 2026, 22:41
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban

Conform ministrului Emil Ceban, măsura ar putea genera scumpiri în lanț și ar pune presiune suplimentară pe sistemul medical din Republica Moldova. În opinia sa, sistemul de sănătate nu este pregătit pentru asemenea reformă, impactul se va resimți și asupra medicamentelor compensate, iar pe domeniul asigurării medicale deja există presiune, notează realitatea.md.

„Această reformă va distruge sistemul medical. Această reformă va duce la scumpiri în lanț. Republica Moldova nu este pregătită pentru așa ceva, sistemul de sănătate este unul vulnerabil. Spitalele nu vor face față, există riscuri foarte, foarte mari. Noi avem foarte multă populație care nu lucrează, care este bolnavă, care este în vârstă, care este singură, iar sistemul de sănătate are foarte mult de lucru.Noi nu vom mai avea puterea de cumpărare pentru medicamente și consumabile medicale pentru cei cu patologii. Ne dorim să mărim și niște salarii. În ultimii ani, salariile au crescut, de la COVID încoace, și noi vrem să nu ne oprim. De aceea, acest lucru tot îl facem din contul Companiei Naționale de Asigurări”, a declarat Emil Ceban la Radio Moldova.

Ceban consideră că o astfel de măsură ar putea influența negativ inclusiv planurile de extindere a serviciilor și de majorare a salariilor în sectorul medical.

Deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, cere explicații privind amânarea construcției Spitalului Regional Bălți: Sănătatea nu trebuie să devină victima calculelor politice

Declarațiile ministrului Sănătății privind renunțarea, fie și temporară, la construcția noului Spital Regional Bălți sunt o veste extrem de îngrijorătoare pentru sute de mii de oameni din nordul Republicii Moldova. Cu această reacție a venit deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, într-o postare publicată pe rețelele de socializare.