(FOTO) Premierul Dorin Recean, la vinăria familiei Roșca din Brătuleni
Prim-ministrul Dorin Recean a vizitat vinăria familiei Roșca din satul Brătuleni, raionul Nisporeni, unde a discutat cu Dionisie Roșca, tânărul fondator și administrator al companiei.
Până în anul 2023, familia Roșca vindea struguri și vin în vrac, iar după ce Dionisie a absolvit o universitate din Germania în domeniul vinificației și a revenit acasă, antreprenorii s-au concentrat pe modernizarea propriei fabrici de producție.
Tânărul a participat la un program de investiții de 12 milioane de lei, dintre care 5 milioane de lei au fost subvenții oferite de Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură. Prin programele Guvernului, familia Roșca a reutilizat fabrica cu echipamente noi, a achiziționat un tractor și o stropitoare, dar și a investit în procurarea altor utilaje pentru fabrica de producție.
„Rezultatele pe care le obține Dionisie ne demonstrează că programele guvernamentale oferă oportunități reale pentru tinerii care aleg să revină, să investească și să construiască acasă, în Republica Moldova. Vom continua să susținem tinerii antreprenori și să ne asigurăm că inițiativa lor este încurajată prin programe eficiente, acces la finanțare și oportunități de dezvoltare durabilă”, a menționat premierul Dorin Recean.
Anul acesta, compania va lansa prima ediție de vinuri îmbuteliate sub brandul propriu. După debutul pe piața locală, antreprenorii se orientează spre exportul în România, unde au deja un parteneriat cu o companie de distribuție.
Podgoriile familiei Roșca se întind pe o suprafață de 74 de hectare cu soiuri europene, plantate în anul 2006, în preajma satului Brătuleni. În muncile sezoniere sunt implicați circa 40 de zilieri din regiune.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.