Cristina Gherasimov a discutat cu o delegație condusă de ambasadoarea Norvegiei în R.Moldova cu reședința la București

Viceprim-ministra pentru integrare europeană, Cristina Gherasimov, a avut o întrevedere cu o delegație condusă de Siri Beate Barry, ambasadoarea Norvegiei în Republica Moldova cu reședința la București.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 29 februarie 2024, 09:54
Gherasimov

Discuția s-a focusat pe agenda de integrare europeană și progresele înregistrate în acest sens de autoritățile de la Chișinău, precum și pe prioritățile de dezvoltare și de modernizare a țării, stabilite de Guvern.

Viceprim-ministra Cristina Gherasimov a mulțumit pentru asistența oferită Republicii Moldova de către Norvegia, în special în cadrul programului Nansen. Mai exact, este vorba despre aproximativ 50 de milioane de euro anunțați de premierul Norvegiei, Jonas Gahr Støre, la Summitul de la Bulboaca, dar și de alți 35 de milioane de euro, care vor fi utilizați pentru consolidarea securității energetice a Republicii Moldova.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.