Cristina Gherasimov a discutat cu o delegație condusă de ambasadoarea Norvegiei în R.Moldova cu reședința la București
Viceprim-ministra pentru integrare europeană, Cristina Gherasimov, a avut o întrevedere cu o delegație condusă de Siri Beate Barry, ambasadoarea Norvegiei în Republica Moldova cu reședința la București.
Discuția s-a focusat pe agenda de integrare europeană și progresele înregistrate în acest sens de autoritățile de la Chișinău, precum și pe prioritățile de dezvoltare și de modernizare a țării, stabilite de Guvern.
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov a mulțumit pentru asistența oferită Republicii Moldova de către Norvegia, în special în cadrul programului Nansen. Mai exact, este vorba despre aproximativ 50 de milioane de euro anunțați de premierul Norvegiei, Jonas Gahr Støre, la Summitul de la Bulboaca, dar și de alți 35 de milioane de euro, care vor fi utilizați pentru consolidarea securității energetice a Republicii Moldova.
(VIDEO) Scandal în Parlament: Costiuc și Carp și-au dorit unul altuia pușcărie. „Musca se învârte în jurul unei cușme”
Lilian Carp și Vasile Costiuc au făcut un schimb acid de replici în Parlament și, într-un final, și-au dorit unul celuilalt răspundere penală pentru presupuse ilegalități. Totul a început cu întrebarea adresată de Costiuc referitor la un dosar mai vechi, în care este vizat.
Ion Ceban propune organizarea unui referendum privind reforma administrației publice locale. Proiectul a fost depus în Parlament
Lideru (MAN), Ion Ceban, a depus în Parlament un proiect de hotărâre privind organizarea unui referendum republican consultativ pe tema reformei administrației publice locale. Potrivit inițiativei legislative, referendumul ar urma să aibă loc la 27 septembrie 2026.
(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară
Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.